Yine AKP engeli. Dönüşüme “hayır” dediler!

8 Şubat 2016 Pazartesi günü yapılan meclis toplantısında Sanayi Çarşısı’nın kentsel dönüşümüne ilişkin gündem maddesi görüşülmüş fakat bir sonuca bağlanamamıştı. 11 Şubat 2016 Perşembe Günü yapılan Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında Küçük Sanayi ile ilgili madde tekrar gündeme geldi. Madde oylamaya sunuldu, CHP’li Meclis üyelerinin kabul, AKP’li meclis üyelerinin ret oyuyla, Küçük Sanayi Bölgesi’nin dönüşümü oy çokluğuyla reddedildi.

AKP’LİLER MECLİSİN YETKİSİNİ YOK SAYDI, “BÜYÜKLERİ ARAYIN DEDİ”

Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili maddenin görüşülmesinden önce bir konuşma yaptı. Başkan Kurt, konuşmasında, “Değerli meclis üyeleri pazartesi günü gündem burada kaldı ve sizin bu iki gün içerisinde bir uzlaşma olur mu? yaparlar mı? diye iyi niyetinizi ortaya koydunuz. Biz Pazartesiden sonra gelişen olayları değerlendirmek istiyorum. Sanayi Çarşısının kentsel dönüşümünün niçin gerekli olduğunu niçin zorunlu olduğunu yeterince tartıştık. Pazartesi günü meclis toplantısından sonra Salı günü bizim planlarımızı yapan proje şirketi yetkililerini davet ettik. CHP’li imar komisyonu üyeleriyle birlikte oturup bir değerlendirme yaptık. Ne yapabiliriz hangi yaklaşımlarda bulunabiliriz diye bir değerlendirmenin sunucunda AKP’li imar komisyonu başkanı Tuncer Köküer’i aradım. Telefonla yaptığımız görüşmede bu konu imar komisyonunun konusu değildir beni aramayın grup başkan vekilini arayın dedi. Onun gerekçesi olarak da bu konunun meclise büyükşehir belediye başkanı tarafından rese
n getirilmesi sonucu tartışıldığı için imar komisyonunun yapacağı hiçbir şey yoktur hiçbir değerlendirme yoktur. Onun üzerine grup başkan vekili olarak Sayın Ahmet Yapıcı’yı aradık. Sayın Ahmet Yapıcı ile yaptığım telefon görüşmesinde bizim de yapacağımız bir şey yoktur bizden daha büyükleri arayın dedi. O nedenle AKP’li arkadaşlarla Pazartesiden sonra herhangi bir görüşme ve tartışma şansımız olmadı” dedi.

ESKİŞEHİR’İN GELECEĞİ İÇİN UZLAŞMALIYIZ

Eskişehir Halkının geleceğini şekillendirecek, kentsel dönüşüm yapmak istediklerini belirten Başkan Kurt, “Bunu samimice istiyoruz, yani geçmişte olmamış yapılamamış bunlar bizi bağlamıyor, biz yapacağız, biz bu işe elimizi değil, kafamızı koyalım taşın altına sizde bu işe destek olun, burada uzlaşma sürecini birlikte çözelim, yarın buraya 1000’lik planla da geleceğiz, tasarı planıyla da geleceğiz, yarın bu dönüşüm

ile ilgili başka alternatif planlarla da geleceğiz, tamamı Büyükşehir planına tabi işler, kimseden bir şey kaçırma şansımız yok biz bunu bilerek hareket ediyoruz ve gayette şeffaf götürmeye çalışıyoruz. Yaptığımızın tümü belli bir ölçü içerisindedir. Eskişehir’in geleceğini düşünerek yapmaya çalışıyoruz. Eskişehir’in geleceğini düşünmeyen Eskişehir’i yanlış yönlendiren, çalışanlara Ankara’dan yapılan planlar geliyor bunu anlatmaya çalışıyoruz. Oturduğumuz yerden biz anlaşamazsak Ankara’dakiler bir plan yapıp gönderir. Bu Eskişehir’in geleceği için iyi olmaz biz bunu gelin, hep birlikte yapalım bu oluru hep birlikte yaşayalım” dedi.

AKP SİYASİ YAKLAŞIYOR

Sanayi Çarşısının dönüşümü ile ilgili yetkiyi CHP’li Büyükşehir Meclisi’nin Sayın Burhan Sakallı Belediye Başkanı iken hiç tereddüt etmeden verdiğini ifade eden Başkan Kurt, “AKP çoğunluğu alınca neden durduruldu. Bu duygularımı bütün Eskişehirlilerle paylaştım. Kentsel dönüşümü yapmak istiyoruz. Meclisimizden de destek olmasını diliyorum. Yapılan eleştirilerin teknik anlamda elle tutulur bir yanı yoktur. Doğru bir karar versin arkadaşlarımız Eskişehir’in geleceği ile ilgili hep birlikte davullu zurnalı imar işi gerçekleştirelim. İş buradaki oylamadadır. Sanayi Çarşısı kentsel dönüşüme tabi tutulacak mı? Tutulmayacak mı? Bu oylanacaktır, ben arkadaşlardan anlayış bekliyorum bunu reddetmiş olmak bizim işimizi oldukça zorlaştıracaktır, bu bilinçle hareket etmelerini istiyorum” dedi.

BU PROJENİN ÖNÜNDE DURAMAYACAKSINIZ

Başkan Kurt sözlerinin sonunda “Altını çizerek söylüyorum ben arkadaşlarımda bir samimiyet görmüyorum. Değerli arkadaşlarım sevgili meclis üyeleri burada biz oylamamızı yapalım. Ak kara belli olsun. AKP’li arkadaşlarım sanayi çarşısının dönüşümünü istiyor mu istemiyor mu belli olacak. Ve buna rağmen bugün bunu reddedecekler bu redde rağmen burayı kentsel dönüşüme tabi tutacak formülü öyle ya da böyle bulacağız. Bütün Eskişehirlilere bunu taahhüt ediyorum, siz de bunu onaylamak durumunda kalacaksınız çünkü gerçeklerin önünde duramazsınız” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Küçük Sanayi Sitesi’nin dönüşümü ile ilgili maddeyi oylamaya sundu. CHP’li Meclis üyeleri Küçük Sanayi Sitesi’nin dönüşü ile ilgili kabul oyu verirken, AKP’li Meclis üyelerinin ret oyuyla Küçük Sanayi Sitesi’nin dönüşümü oy çokluğu reddedildi.

_MG_2707 (1) _MG_4226

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir