Sarıkamış’ın Beyaz Hüznü Odunpazarı’nda

Hasan Cellat’ın objektifinden Beyaz Hüzün Fotoğraf Sergisi, Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Galerisinde sergilenmeye başladı.

Sarıkamış şehitlerinin 105. yıl anma programına ithafen; Hasan Cellat’ın objektifinden, Sarıkamış Anma Etkinliklerinden ve Sarıkamış doğa fotoğraflarından oluşan Beyaz Hüzün Fotoğraf Sergisinin açılışına Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, Deniz Zeyrek, Dr. Ali Haydar Fırat ile çok sayıda vatandaş katıldı.

YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ

Sergi açılışında konuşan Başkan Kurt; Sarıkamış Harekatının, Türk tarihi askeri açısından yaşanılan en büyük felaketlerden birisi olduğunu söyleyerek, “Savaşlar kötüdür ama kötü yönetilen savaşlar daha kötüdür” dedi. Sözlerine “Türkiye yurtta barış, dünyada barış çizgisinden asla vazgeçmemeli. Bugün de çeşitli yollarla çeşitli söylemlerle farklı girişimlerde bulunmamız Türk siyaseti açısından oldukça zararlı olacaktır. Sarıkamış’tan dersalmazsak, Kurtuluş savaşından ders almazsak, II. Dünya savaşındaki savaşsız barış ortamından ders almazsak; çağdaş Türkiye’yi, yakalamakta zorlanırız. Bu bize ve toplumumuza zarar verir” şeklinde konuştu.

Sergi açılışında Hasan Cellat ve CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar da konuşma yapan diğer isimler oldu.

Sergi açılışına katılanlar, açılış konuşmalarının ardından fotoğraf sergisini gezdi. Fotoğrafları tek tek inceleyen Başkan Kurt, Hasan Cellat ile de fotoğraflar hakkında sohbet etti. Sergide yer alan fotoğraflar açılışa katılanların büyük beğenisini kazanarak, katılımcılardan not aldı.