Sanat eserleri sergileniyor

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi tarafından Şehrin Ateşi sloganı ile düzenlenen 2’nci Uluslarası Eskişehir Odunpazarı Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı sergisi açıldı.

Odunpazarı’nda başlayan çalıştaya, 4’ü uluslararası, 18’i yerli olmak üzere toplamda 22 sanatçı katıldı. Yapılan çalıştayda, sanatçılar tarafından Raku, Obvara, Naked Raku, Saggar, Lüster ve Mısır Pastası gibi pişirim teknikleri uygulanarak, birbirinden farklı eserler meydana getirildi.

3 gün süren çalıştay boyunca sanatçılar tarafından titizlikle üretilen eserler, Odunpazarı’nda yer alan Kurşunlu Külliyesi’nde sergilendi. Sergi açılışına Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, CHP Eskişehir İl Gençlik Kolları Başkanı Deniz Demirbilek, CHP Eskişehir Eski İl Başkanı Nihat Çuhadar, mahalle muhtarları, dernek yöneticileri, Başkan Yardımcıları, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

“SANAT ESKİŞEHİR’İN DAMARINDA, ÖZÜNDE, GEÇMİŞİNDE VAR”

Açılış öncesi konuşma yapan Başkan Kurt, sergide 3 günlük bir çalışma sonrası ortaya çıkan ürünleri izleyeceklerini aktardı. Başka Kurt konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Sanat, Eskişehir’in damarında, özünde, geçmişinde var ama sanat için özgürlük lazım, özgürlük için demokrasi lazım, demokrasi için de laiklik lazım. Bunlar birbirinden ayrı olduğu takdirde, işin yürüme şansı yok. Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik, sosyal ve hukuk devleti olduğu sürece Eskişehir’de biz bu sanatı destekleyeceğiz, sanatın yanında olacağız ve sanatçılarımızla birlikte yeni eserlerin ortaya çıkmasını sağlamaya çalışacağız. Bugün burada izleyeceğimiz eserlerin sahiplerine ben huzurlarınızda ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İyi ki geldiler, iyi ki Eskişehir’de böyle bir çalışmaya katıldılar. Bize onur verdiler. Ellerine sağlık diyorum, saygılar sunuyorum.”

Konuşmasının ardından Başkan Kurt,  çalıştaya katılan sanatçılara katılım belgelerini takdim etti. Daha sonra kurdele kesimiyle açılışı yapılan 2’nci Uluslararsı Eskişehir Odunpazarı Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı sergisi Başkan Kurt, eser sahibi sanatçılar ve vatandaşlar tarafından gezildi. Eserleri büyük bir dikkat ve beğeni ile inceleyen Başkan Kurt, sanatçılardan yapılan eserlerle ilgili bilgi aldı.

2’nci Uluslararsı Eskişehir Odunpazarı Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı sergisi, 21-25 Ağustos tarihleri arasında Odunpazarı Kurşunlu Külliyesi’nde sergilenecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir