Odunpazarı’nda taşeron işçiler nefes alacak

Odunpazarı Belediyesi’nde taşeron çalışan işçilerde, Yüksek Hakem Kurulu ve Kamu İşverenleri Sendikası aracılığı olmadan, doğrudan sendika ile işveren firma arasında imzalanan Türkiye’deki ilk toplu iş sözleşmesine imza atıldı.

Her zaman işçi ve emekçilerin yanında olan Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’un uğraşları ile Odunpazarı Belediyesi’nde taşeron işçilere nefes aldıracak toplu iş sözleşmesine imza atıldı. Doğrudan sendika ile işveren firmayı masaya oturtan Başkan Kazım Kurt, taşeron işçilerin daha iyi koşullarda çalışması için önemli adım attı.

İŞÇİLERE BAYRAM İKRAMİYESİ

Belediye İş Sendikası ile Odunpazarı Belediyesi Temizlik İşleri Yüklenici Firması ve Odunpazarı Belediyesi toplu iş sözleşmesi imzaladı. Odunpazarı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan 371 üyesi olan Belediye İş Sendikası ile Odunpazarı Belediyesi Temizlik İşleri Yüklenici Firması ve Odunpazarı Belediyesi arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. İmzalanan toplu iş sözleşmesine göre; işçilere Ramazan ve Kurban bayramlarında 300 TL, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde de 200 TL ikramiye verilecek. İşçilerin günlük yevmiyelerinde ise 11.50 TL artış yapılacak.

“KRİZLERİN BEDELİ İŞÇİLERE ÖDETİLMEK İSTENİYOR”

“İŞÇİLER ÖRGÜTLENMELİ”

Odunpazarı Belediyesi’nin işçilere her zaman sahip çıktığını belirten Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, imzalanan bu toplu iş sözleşmesinin Türkiye’de bir ilk olduğunu kaydetti. Bu sözleşme ile işçilerin sosyal ve maddi haklarında artış olduğunu dile getiren Başkan Kurt, emeğin en yüce değer olduğunu belirtti. Başkan Kurt, “Dünyada ekonomik krizler bahane edilerek emekçi haklarında geri gidişler dayatılmaktadır. Krizlerin bedeli işçilere ödetilmek istenmektedir. Bugün küresel güçlerin sadece çalışanları değil tüm insanlığa yönelik haksızlıkları her zamankinden daha büyük bir boyuta ulaşmıştır. Tüm bunların karşısında ise işçilerin örgütlenmekten, sendikalı olmaktan başka bir yolu yoktur. Ben bütün işçilere bir kez daha sendikaya üye olmalarını öneriyorum. Belediyemiz, Belediye İş Sendikası ve yüklenici firma arasında imzalanan bu toplu sözleşmenin hatırlı olmasını diliyorum” dedi.

İŞÇİLERİN YANINDA OLAN KURT’A TEŞEKKÜR

Türkiye’de belediyelerin temizlik iş kolunda hizmet veren işçilerin büyük çoğunluğunun sendikalı olmadığını kaydeden Belediye İş Eskişehir Şube Başkanı Güney Demirdaş, “Bu toplu sözleşme ile işçilerin sosyal ve maddi haklarında ciddi anlamda artış var. Belediye İş olarak işçilerin yanında, onlarla birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu sözleşme işçilerimize hayırlı uğurlu olsun. Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’a işçilerin yanında olduğu ve işçilerin sendikalı olmasına destek verdiği için bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir