Odunpazarı parkları, tarihi meydanı ve Hamamyolu Caddesiyle misafirlerini bekliyor

Odunpazarı, buram buram tarih kokan aynı zamanda da çağdaş sanatlara ev sahipliği yapan uygar bir kent. Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde Odunpazarı Evleri ve Kurşunlu Külliyesi arasında zamanda yolculuk yaparken, sizi birden ödüllü Hamamyolu Caddesi ile çağdaş Avrupa Kentlerine götürür. Odunpazarı’nın modern parkları ise adeta Eskişehir bozkırında sizin hayata tutunmanızı sağlayan yeşil bir vaha.

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de adından büyük bir övgü ile söz edilen Odunpazarı, bugün seyahatnamede adı geçen sokakların 5’ini aynı ismi ile korumaya devam ediyor. Bütün gizemi ve ihtişamı ile görenleri kendine hayran bırakan Odunpazarı ve onun eşsiz evleri, sizleri görsel ve kültürel bir şölene davet ediyor. Dar sokakların iki yanına sıralanan evlerin bazıları bembeyaz duvarlarının arasında kahverengi çerçeveleri ile bir yağlıboya tablodan fırlamış gibi görünüyor.

Tarihi Odunpazarı Evleri, Kurşunlu Külliyesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Tayfun Talipoğlu Daktilo Galerisi, Lületaşı Galerisi, Tarihi Kurşunlu Külliyesi’nde yer alan Ahşap Eserler Galerisi, Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Galerisi ve Cam Sanatları Merkezi ve Sıcak Cam Atölyesi… Odunpazarı’na bir gün yolunuz düşerse görmeden, gezmeden dönmemeniz gereken yerlerin başında geliyor.  Son yıllarda gelişen ve güzelleşen Odunpazarı’nda gezip görebileceğiniz birçok yer var.

ESKİŞEHİR’İN İLK YERLEŞİM YERİ OLAN ODUNPAZARI’NDA YER ALAN EVLER, ŞEHRİN SAKİNLERİNE DE KONUT OLDU

Tarih-kültür dendiğinde kuşkusuz herkesin aklında ilk önce Tarihi Odunpazarı Evleri geliyor.  Eskişehir’in ilk yerleşim yeri olan Odunpazarı’nda yer alan bu evler de şimdi şehrin sakinleri yaşıyor. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de adından büyük bir övgü ile söz edilen Odunpazarı, bugün seyahatnamede adı geçen sokakların 5’ini aynı ismi ile korumaya devam ediyor. Bütün gizemi ve ihtişamı ile görenleri kendine hayran bırakan Odunpazarı ve onun eşsiz evleri, sizleri görsel ve kültürel bir şölene davet ediyor. Dar sokakların iki yanına sıralanan evlerin bazıları bembeyaz duvarlarının arasında kahverengi çerçeveleri ile bir yağlıboya tablodan fırlamış gibi görünüyor. Bazı evler ise çivit mavisi, kiremit kırmızısı görünümleri ile bu tabloya farklı renkler katıyor. Evler… Osmanlı döneminin kent mimarisinin önemli özelliklerini içinde barındırıyor. Sivil Türk mimarisinin özgün örneklerinden olan ahşap, çatılar arasına doldurulan kerpiçlerle yapılmış cumbalı evler, yaşlanmışlıklarına rağmen yüzümüze gülümsüyor adeta. Bölgede evlerin yanı sıra döneme özgü Kurşunlu Camii ve Külliyesi de buluyor. Odunpazarı, bölgeye akın eden ziyaretçilere Odunpazarı’ndan küçük ama çok özel anı objeleri ile sevdiklerine hoş bir sürpriz yapma imkanı da sunuyor.

 Tarihi Odunpazarı Bölgesi ile şehir merkezi arasında bağlantıyı sağlayan Hamamyolu Caddesi, Odunpazarı Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Hamamyolu Park ve Meydan Düzenleme Projesi ile yeniden düzenlendi. Hamamyolu Park ve Meydan Düzenleme Projesi ile uluslararası ve ulusal arenada birçok ödül alan Odunpazarı Belediyesi, Hamamyolu Caddesi’ni Eskişehir’in yeni cazibe merkezi haline getirdi. Kafeleri, kütüphanesi ve Sanat Köprüsü ile Hamamyolu Caddesi Eskişehirlilerin yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin de uğrak noktası haline geldi. Odunpazarı’nı gezerken yoruldunuz ve dinlenme ihtiyacı duydunuz, işte Hamamyolu Caddesi’nde bulunan ve Odunpazarı Belediyesi tarafından işletilen kafeler tam size göre. Üstelik bu kafelerde 1 liraya çay, 2 liraya kahve içebiliyorsunuz.Hamamyolu’nda dinlendikten sonra Odunpazarı’nda ki turunuza Odunpazarı’nın parkları ile devam edebilirsiniz. Odunpazarı’nın yeşil parkları, size Eskişehir bozkırında nefes aldıracak ve sizi düşünmeye sev edecektir.

UĞUR MUMCU PARKI

Cam bir fanus içinde yer alan Uğur Mumcu’nun bombalı saldırıya uğradığı 06 YR 245 plakalı aracının bir ibret anıtı olarak dimdik ayakta durduğu Uğur Mumcu Parkı, Büyükdere Mahallesi’nde yer alıyor. Araştırmacı gazeteciliğin öncü isimlerinden, Türkiye’nin aydınlık kalemlerinden Uğur Mumcu’nun anısına yapılan parkta 16 farklı şehirden gelen mermerlerle hazırlanan ve gazete kupürlerinden oluşan Uğur Mumcu Anıtı da bulunuyor. Odunpazarı Belediyesi tarafından farklı bir park formatında yapılan alanda vatandaşların daha rahat bir ortamda yürüyüş yapabilmeleri için modern kent mobilyalarının yerleştirildiği yürüyüş yolları ve bir adet kafeterya bulunuyor. Farklı çocuk oyun gruplarının da olduğu parkta boyama duvarı da mevcut. Amfi tiyatro ve aksiyon alanı olan parkta ayrıca, vatandaşlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak adına Uğur Mumcu kitaplarının yanı sıra çocuk ve gençlik kitaplarının da bulunduğu açık hava kütüphaneleri yer alıyor.

BASIN PARKI

‘Düşünceyi Açıklama ve Haber Alma Özgürlüğü ’ne sahip çıkan Odunpazarı Belediyesi, basın şehitlerini de unutmadı. Odunpazarı Belediyesi, Osmangazi Mahallesi’nde bulunan Basın Parkı’nda peyzaj düzenleme çalışması yaparak, parkı yeni ve modern bir görünüme kavuşturdu. Girişinde Anayasanın 28. Maddesi olan “Basın hürdür, sansür edilemez” bendinin yazılı olduğu bir tabelanın yer aldığı Basın Parkı’nda basın şehitleri için de Basın Şehitleri Anıtı bulunuyor. Ağaçları ve renk renk çiçekleri ile kafa dinleyebileceğiniz parkta çocuklar ve yetişkinler için açıkhava kütüphanelerinin de yer alıyor. Parkta ayrıca süs havuzu, interaktif oyun alanları, satranç alanı, amfi oturma alanı ve park mobilyaları bulunuyor.

KANLIKAVAK VE RAİF ÖZGÜR PARKI

Osmangazi ve Kırmızıtoprak Mahalleleri içinde yer alan Kanlıkavak ve Raif Özgür Parkı, Avrupa’da yer alan parklarla yarışıyor. İçinden Porsuk Nehri’nin geçtiği park, yeşil doğası ile Eskişehirliler için adeta cennetten bir köşe. Odunpazarı’nda bol yeşili ve akarsuyu bir arada barındıran Kanlıkavak Parkı olarak bilinen bu iki parkı Porsuk Nehri ayırıyor. Sıcak havadan bunalan vatandaşların nefes alabilmek için tercih ettiği Kanlıkavak ve Raif Özgür Parkı, akşam ve hafta sonları vatandaşların yoğun ilgisine uğruyor.

ŞELALE PARK

Hem gündüz hem de akşam saatlerinde kent ışıkları ile muhteşem bir manzaraya sahip Şelale Park’ta Eskişehir’i tepeden izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Çankaya Mahallesi’nde bulunan Şelale Park’ta parka adını veren bir yapay şelale, çocuk oyun alanı, çocuk spor alanı, yürüme yolları, seyir terası, ahşap yel değirmeni, mini amfi tiyatrosu ve oturma alanlarının yanı sıra Don Kişot ve Sanço Panço Heykelleri de bulunuyor. Park içerisinde bulunan restoran ve kafeterya ise sadece Çankayalılara değil tüm Eskişehirlilere nefis şehir manzarası eşliğinde ev sahipliği yapıyor.

 BOTANİK PARK

Eğer siz de ağaçların ve renk renk çiçeklerin arasında yürümeyi sevenlerdenseniz bu park tam da size göre. Orhangazi Mahallesi Regülatör Piknik Alanı içine yer alan Botanik Park, sizin ve ailenizin doğa içinde güzel bir geçirmesini sağlayabilir. Türk bahçesi, Japon bahçesi, çiçek bahçesi, topiory bahçesi gibi farklı bahçe türlerinin bulunduğu parkta, sarmaşık tüneli, çocuklar için bitki labirenti, bahçıvan çocuklar eğitim alanı, süs havuzları, tropik bitkiler serası bulunuyor. Botanik Parkta hem bitkilerin renkli dünyasında gezinti çıkabilir hem de daha önce hiç görmedikleri bitki türleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

ÇEVRE PARKI

Vadişehir Mahallesi’nde yer alan Çevre Parkı, size ve çocuklarınıza farklı bir deneyim yaşatacak. Açılışı yeni yapılan Çevre Parkında; çocuk oyun alanı, çiçeklikler, süs havuzu, heykel ve gölgelikler geri dönüşüm malzemelerinden yapıldı. Park aydınlatmasında ise güneş ve rüzgar enerjisinden elde edilen elektrik enerjisi kullanılıyor. Çevre kirliğine dikkat çekmek için bilgilendirme tabelalarının bulunduğu Çevre Parkında, pedal çevrilerek kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren oyun bisikleti de yer alıyor.