Odunpazarı Belediyesi Faaliyet Değerlendirme Çalıştayı’nda Başkan Av. Kazım Kurt’un yaptığı kapanış konuşması:

Değerli arkadaşlar değerli katılımcılar, gerçekten ciddi ve bilimsel bir çalışma yapıldı ve hepinizin elinize, emeğine sağlık. Teşekkür ediyorum, bu çalıştaydan biz derslerimizi çıkaracağız. Eskişehir’in ortak sorunlarını, bizim de çalıştığımız sorunları dile getirmişsiniz. Tabi ayrıntılı bir çalışma yapıldığı zaman çok daha farklı sonuçlar çıkacak, birbirleriyle karşılaştıracağız, ama ben ilgimi çeken bazılarının altını çizerek konuşmak istiyorum.

TAŞERON SİSTEMİ YÜZÜNDEN KALİTELİ MÜHENDİS GELMİYOR

Örneğin, insan kaynak kullanımıyla ilgili uzmanlık alanına uygun çalışma önerilmesi ciddi bir şey,  ancak ne yazık ki bizim idari sistemizde bunlar yok. Biz istediğimiz uzman mühendisi alıp, getirip, çalıştırma şansına sahip değiliz. Bu sistemden dolayı kadrolu işçi olarak alamıyoruz, memur olarak alamıyoruz ancak taşeron sistemi içerisinde onları değerlendirmeye çalışıyoruz. O düşük ücretlerle de uzman olan ya da gerçekten bu işi iyi bilenler maalesef çalıştırılamıyor.

BAŞKAN KURT MÜJDEYİ VERDİ: ÜÇ TANE PİKNİK ALANI GELİYOR

Çevreyle ilgili çevre eğitimi, piknik alanlarının çoğaltılması gibi ihtiyaçlar yazılmış. Bizim tarafımızdan da biliniyor bunlar. Bu yıl piknik sezonuna toplam yüz ölçümü 110 hektar olan üç tane piknik alanını yetiştiriyoruz.

Kamu görevinin temel birimi olarak muhtarları görüyoruz. Bizim müdürlerimizin o bölgeyle yapacağı işler için önce muhtara bilgi vermesi, muhtarla iş birliği içinde olması, doğru bir yaklaşım olur.

BİR KAPALI PAZAR ÇALIŞMAMIZ VAR

Geçen yıl Eskişehir’de 35 bin m2’lik bir orman, 10’ar bin m2’lik iki tane büyük park bitirdik. Daha başladığımız ve bitmek üzere olan toplamda 20 bin m2 iki tane büyük park var. Onlar da bittiği zaman eski parkların onarılmasıyla ilgili geçen yıl 100 bin m2’ye yakın bir yeşil alan yarattık. Bunu devam ettireceğiz, pazar yerleri her zamanki özelliğini koruyacak. Bu yıl bir kapalı Pazar, bir de kapalı pazarların hafta içi kullanılmasına yönelik de bir çalışmamız var. O da sadece haftada bir gün değil diğer günlerde de doldurulacak bir sistem, elektronik atıkların toplanılması işine başladık.

SOBE’Yİ GELİŞTİRMEMİZ LAZIM

Yaşlı bakımevi ya da SOBE’deki hizmet yaşlı bakımevi, ekonomik anlamda bazı sıkıntıları aşmak üzereyiz, aşarsak daha büyük bir tesis yapma şansına sahibiz. Onu programlıyoruz, ama bu yıl Emek Mahallesi’nde kendi çapımızla bir şey yapıyoruz. Onun ihalesini yaptık. SOBE geliştirilmeli, kabul ediyorum.

BELEDİYE ÇALIŞMALARINA DEFANS YAPILMAMALI

Eskişehir’in özelliklerini tanıtmaya çalışıyoruz.  Eskişehir’ de özellikle Yunus Emre ve Nasrettin Hoca bizim tespitimiz, o konuda yaptığımız çalışmalar var. Bugün buraya iki üniversitemiz de gelse çok daha farklı olurdu. Bu önerilenlerin birçoğu üniversite ile iş birliği yapılmadan gerçekleşmez. Devlete karşı kurum ve kuruluşlarda defans halindeyiz. Buradan Adalet ve Kalkınma Partili arkadaşlarımıza sesleniyorum, bunu yapmamalılar. Milli Eğitim Müdürlüğü sanki bizim müdürlüğümüz değil. Böyle bir şey olamaz. Biz okulların bütün ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz, bütün okullarda bize bütün ihtiyaçlarını karşılaşmak istiyor. Arada bir duvar var. Milli Eğitim Müdürlüğü yanaşmayın diyor. Bizim çocuklarımız sıkıntı çekiyor, bunun aşılması lazım. Milli Eğitim Bakamlığı’na, valiye,  kaymakamlığa bunu defalarca anlattığımız halde hala ısrarla dikiliyorlar. Düşünün Tepebaşı Belediyesi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne parasız tedavi için çocuk göndermiyorlar, böyle bir şey olmaz. Özellikle muhtarlarımızın bu konuda biraz daha baskıcı olmasında yarar var, çünkü biz o çocuklara hizmet etmek istiyoruz.  O çocuklar bizim çocuklarımız, okulların temizliği okulların çevre düzenlemesi, okulların iç temizliğini dahi yapmaya hazırız.

BİR NİKAH VE SERGİ SALONU ÇALIŞMAMIZ VAR

Nikah salonu ve sergi salonu konusunda ikisinin bir arada olması ile ilgili bir şey vardı. Herhalde Külliye ile ilgili bir sorundan bahsediliyor. Nikah salonu ihalemiz var, o gerçekleştiği zaman bu sıkıntıdan kurtulacağız. Modern bir salon olacak.

KEYFİ GEZİLERE OTOBÜS VERMEKTEN YANA DEĞİLİM, KAMU KAYNAKLARINI VERİMLİ KULLANMAK İSTİYORUM

Otobüs işi en çok sıkıntı yaşadığımız alan. Ben yararlı, zorunlu olan örneğin, öğrencilerin ya da sporcularımızın bir ilden bir ile gitmesi, yarışmaya, müsabakaya gitmesi, cenazelerde köyler arası ya da şehirlerarası otobüs verilmesi gibi konularda hiçbir tereddüt etmeden otobüs verilmesini destekliyorum. Ancak özel gezi için otobüs vermeyi ben desteklemiyorum. Ben keyfi olarak otobüs isteyenlere otobüs vermiyorum. Kamu kaynaklarının daha verimli kullanılmasından yanayım.

KADINLARA ERKEKLERDEN DAHA ÇOK HİZMET EDİLİYOR

Müze ve festivaller çok doğru, Eskişehir’e yakışır şeyler bunlar. Bu sene 3,4 tane müzeyi hayata geçirmiş olacağız. Festival konusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlginç bir şey, kadınlara erkeklerden daha fazla hizmet ediyorsunuz gibi bir eleştiri vardı. Ben bunu inadına yapacağım, kadınlara ve çocuklara daha çok hizmet edeceğiz. Biz Odunpazarı Belediyesi olarak çocukları ve kadınları mutlu olan bir Odunpazarı diyoruz. Bu da tespit edildiyse doğru bir iş olmuş. Kreş hizmetimiz çok beğeniliyor, bunu artırmayı planlıyoruz. Sanıyorum bir kreş daha yapacağız ya da mevcut bir binayı kreş haline dönüştüreceğiz.

Mahalle meclislerini ve kent konseylerini önemsiyoruz, siz de önemsemişsiniz teşekkür ediyoruz.

Tarımsal ve hayvansal ürünlerin ekonomik ve verimli üretilmesi konusunda kırsal hizmetler müdürlüğümüz örnek olmaya çalışacak. Tarımda güneş enerjisi demiş bir arkadaşımız, bunun sadece tarımda olması gerekmiyor. Güneş enerjisi ile ilgili de bazı çalışmalarımız var.

YURT BİNASI

Yurt binası Eskişehir’de çok verimli olur mu onu bilmiyorum, ama biz bir inşaatı yurt haline dönüştürdük. Büyükdere Mahallesi’nde 330 yataklı bir yurt oldu. İşletmeci bu sene çalıştırmaya başladı. Mevsim nedeniyle olsa gerek biraz geç kaldı, geç kaldığı için tam kapasiteyi sağlayamadı. Önümüzdeki yıl göreceğiz onun verimli olup olmayacağını.

Metruk binalar sorun, dert. Odunpazarı Bölgesi’ndeki alanda özellikle çok sayıda metruk bina var, bunların biran önce tespit edilip yıkılması için çalışmalara başladı arkadaşlar.

Okullarda sanat tiyatro eğitimi artırılması diyor, onu biraz önce anlattım okullara girme şansımız yok. Keşke olabilse spor eğitimi de yapılır. Parklarda çocuk eğitimi doğru.

Es Es’e destek konusunda da yine aynı milli eğitimdeki ve diğer kamu kurumlarındaki sıkıntıyı söyleyebiliriz. Eskişehir spor bugün çok farklı bir yönetim anlayışı ile yönetiliyor. Yanlış yönetiliyor. Eskişehir halkından soyutlanmış bir şekilde yönetiliyor. Bunu yönetenler düşünmeli. Hepimizin desteği bir biçimde alınmalı. Ama maalesef birileri tekeline aldı biz biliriz diyor, bilmedikleri de ortaya çıktı işte, Eskişehir küme düşüyor. Bunun hesabını verirler ama nasıl verirler bilmiyorum.

Kapalı spor salonu ve yüzme havuzu şimdilik yapamadık. Kapalı spor salonu 2 tane var. Birisi Bademlik’te Osmangazi Üniversitesi’nden kiraladık, diğeri de Mehmet Terzi Spor Salonu. Mehmet terzi Spor Salonu’nun arsası milli eğitimin, üstündeki mülkü biz yaptık. Şimdi de milli eğitim geri istiyor. Bakacağız, onunla ilgili de bir çalışma olacak, yani 2 taneden 1’e düşebilir.

Odunpazarı Spor’da iyi. Odunpazarı Spor’u kim sorduysa, dün de yendi. Odunpazarı Spor Futbol Takımı fena değil.

HAMAMYOLU İÇİN 15 MART’I BEKLEYİN

Otoparklar genel olarak ulaşımla birlikte, bisiklet yolu, trafiğin kapatılması hepsi Büyükşehir Belediyesi’nin görev alanında. Onlarla ortak çalışmalara devam ediyoruz. Hamamyolu için kalıcı bir çözüm bulacağız. Kent Konseyi’nde Hamamyolu ile ilgili çalışma grubu var. 15 Mart’a kadar bir karar verilecek. Umarım bu sene onu hayata geçirebiliriz.

Eğer bugün ki sabırla bu işi yapabiliyorsak, ben iyi yolda olduğumuzu düşünüyorum. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gerçekten iyi oldu, biz de kendimizi gördük. Eksiklerimizden bildiklerimiz vardı ancak bilmediklerimizde çıktı. O nedenle hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İyi ki bu çalıştayı yaptık

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir