Mahalli: “AKP Türkiye’yi Ortadoğulaştırmak istiyor”

Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Odunpazarı Kent Konseyi tarafından gerçekleştirilen “Ortadoğu ve Türkiye’nin Geleceği” söyleşisine katıldı. Gazeteci yazar Hüsnü Mahalli’nin konuşmacı olarak katıldığı “Ortadoğu ve Türkiye’nin Geleceği” adlı söyleşi Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Söyleşi öncesinde kitaplarını imzalayan Hüsnü Mahalli, söyleşide ise tutuklanmasından Türkiye ve Ortadoğu’da meydana gelen olaylara kadar birçok konuya değindi. AKP iktidarının Türkiye’yi Ortadoğu’ya benzetmeye çalıştığının altını çizen Mahalli, bu nedenle de 16 Nisan’da yapılacak anayasaya referandumunda hayır denmesi gerektiğini vurguladı.

Söyleşiye Odunpazarı Belediye Başkanı AV. Kazım Kurt’un dışında, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, Eskişehir Baro Başkanı Rıza Öztekin, Nijerya Topluluğu Dernek Başkanı Henri Arılodo, Odunpazarı Belediyesi Başkan Yardımcıları, daire müdürleri ve çok sayıda Eskişehirli katıldı.

Kadınların 8 Mart Dünya emekçi Kadınlar Gününü kutlayan Mahalli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a twitterden hakaret ettiği gerekçesi ile hakkında verilen tutuklama kararına da değindi. Tutuklu bulunduğu süre içinde cezaevi ve hastanede yaşadıklarını anlatan Mahalli, Ortadoğu’da yaşanan sorunları da dile getirdi. Arap Baharı olduğu günden itibaren aynı şeyleri söylediğini dile getiren Mahalli, “Ben 5 yıl önce de aynı şey, söyledi. Şimdi de söylüyorum. Aynı şeyi savunuyorum. Yaptığınız şey yanlış. Bu Arap Baharı bir kanlı bahardır. Ben 2011’in sonunda yazdığım Kanlı Bahar adlı kitapta buların hepsini anlattım. Bugün şu saatte neyi yaşıyorsak hepsi o kitapta var. Sonuçta ben bir gazeteciyim, size doğru yolu gösteriyorum ama siz dinlemiyorsunuz. İdeolojik saplantılarınızla siz bu yolu seçtiğinizde Türkiye’yi getirdiğiniz noktaya bakın ” dedi.

“REFERANDUMDA HAYIR DENMELİ”

AKP iktidarının Türkiye’yi Ortadoğu’ya benzetmeye çalıştığını dile getiren Mahalli, bu nedenle de 16 Nisan’da gerçekleşecek referandumda hayır denmesi gerektiğini belirtti. “Biz Suriye, Libya, Irak, Mısır, Yemen gibi olmak istemiyoruz. İstemiyoruz, bu kadar basit. Yalnız yıkım anlamında da değil. Radikal İslamcılar kafa kesiyor, bildiğiniz görüntüler. Bunları başta söylediğimde bana herkes küfür etti. Esad’ın ajanı, adamı dediler. Şimdi geldiğimiz noktaya bakın. Bu yıkımla, savaşla, PYD ile, IŞİD’le, NUSRA ile kavgayla, gürültüyle ilgili değil. Asla onu söylemiyorum. AKP iktidarı beyinsel olarak Türkiye’yi Ortadoğulaştırmak istiyor. Bu çok tehlikeli bir şey. Artı ve eksileriyle cumhuriyet kazanımlarının Türkiye’yi 95 yılda getirdiği bugün ki Türkiye’den geriye götürerek, siz bu toplumu tekrar Suudi Arabistan, Mısır, Kuveyt, Sudan, Katar gibi yapmaya hakkınız yok” diyen Mahalli, Türkiye’nin bunu hak etmediğinin altını çizdi. 16 Nisan’da yapılacak anayasa referandumunu Türkiye’deki yapının Ortadoğu ülkelerine benzetme çabası olarak değerlendiren Hüsnü Mahalli, “Ortadoğu’da ki ülkelere bakın. Büyük Ortadoğu Projesinde yer alan 22 Ortadoğu ülkesi içinde 4 tane Cumhuriyetle yönetilen Müslüman ülke vardır. Türkiye, Afganistan, Pakistan ve İran. Diğer 22 ülkede krallık var. Cumhuriyetle yönetilen ülkelere bakın; Saddam. Saddam’ın sonuna bakın. Hafız Esad, Mısır’da Hüsnü Mübarek, Tunus’ta Zeynel Abidin Bin Ali. Bakın onların anayasalarına, 16 Nisan’da evet ya da hayır diyeceğiniz anayasaya bakın, aynı o ülkelerin anayasası. Yani, ol ülkelerin anayasalarını almışlar, özetleyip, harmanlamışlar; karşımızda bir anayasa. Türkiye bunu hak ediyor mu?” diye konuştu.
Söyleşi sonunda gazeteyi yazar Hüsnü Mahalli’ye Odunpazarı Sıcak Cam Atölyelerinde hazırlanan cam biblo hediye eden Başkan Kurt, söyleşiye katıldığı için Hüsnü Mahalli’ye teşekkür etti. Başkan Kurt yaptığı konuşmada, “Gerçekten Ortadoğu’nun nabzını tutan bir gazeteci ve yazar olarak, bizim bugün neden bu hale düştüğümüzü anlattınız. Ağzınıza sağlık, teşekkür ederim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir