1957 yılında Seyitgazi ilçesine bağlı Yenikent Köyü’nde doğdu. İlkokulu aynı köyde okuyan Kurt sırasıyla İstanbul Haydarpaşa ve Eskişehir Bahçelievler liselerinde okudu. 1976 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanan Kurt, 1980 yılında üniversite eğitimini tamamladı.

Üniversite döneminde siyasetin içinde aktif olarak yer alan ve bu dönemde okuduğu siyasi yayınlar sayesinde siyaset hakkında önemli bilgiler edinme fırsatı bulan Kazım Kurt, avukatlık stajının ardından meslek hayatına Eskişehir’de başladı.

Siyasetin yasaklandığı 1980 yılında Seyitgazispor’un kuruluş aşamasında yer alan Kurt, bir dönem Seyitgazispor’da 2. Başkanlık görevini yürüttü. Görev yaptığı süre içerisinde Seyitgazispor’un amatör küme maçlarına katılmasını sağladı. Hafta sonları sporculuk yapıp maçları takip ederken bir yandan da Eskişehir Gelişim Vakfı kuruluşu çalışmalarına katılan Kurt, aynı zamanda vakfın kurucu üyesi oldu. Yine aynı dönemde Seyit Battal Gazi Vakfı’nın kuruluşunda görev alan Kurt, Kırım Derneği, Kırım Gelişim Vakfı’nın da kurucusu olarak, sivil toplum hareketinin Eskişehir’de gelişmesine katkı sağladı.

12 Eylül’den sonra kapanan Halk Evleri’nin açılmasının gündeme geldiği dönemde Eskişehir Halk Evi kurucu başkanı olan Kazım Kurt, burada 2-3 yıl çok ciddi çalışmaların yapılmasına ön ayak oldu.  1989 yılında SHP’nin Eskişehir belediyesini kazanmasıyla birlikte önemli çalışmalara imza atan Kazım Kurt, Eskişehir Halk Evi’nin kamuoyunda tanınan ve sevilen bir halkevi haline gelmesinde önemli bir rol oynadı.

Bir dönem Eskişehir Barosu’nda yönetim kurulu üyeliği yapan Kurt, aktif çalışma hayatı devam ederken spor çalışmalarını da ihmal etmedi. Mahallesinde bulunan Esnafspor’un yönetimine geçti. Bu sefer, yönetici transferi yaparak 5-6 arkadaşının da yardımıyla Esnafspor’u aktif bir takım haline getirdi.

1982 yılında Türküz Kurt ile evlenen ve hayatında yeni bir dönem başlayan Kazım Kurt, okul döneminde elde ettiği birikimin de desteğiyle 1987 seçimlerinden sonra SHP’ye üye oldu.

Üye olduğu tarihten itibaren parti içinde aktif olarak görev alan Kurt, bu dönemde politika kulvarlarında adından övgüyle söz ettirmeye başladı. CHP’de il yöneticiliği ve il sekreterliği görevlerini yaptıktan sonra aynı partiden ilçe başkanı olan Kurt, İlçe Başkanlığı yaptığı 1995 yılında CHP’den 2. sıra milletvekili adayı oldu.

1995 seçimlerinden sonra yapılan ilçe kongresinde tekrar merkez ilçe başkanlığı görevine seçilen Kurt, 1999 seçimlerinde 1. sırada milletvekili adayı oldu. Ancak CHP’nin seçim barajının altında kalması nedeniyle, milletvekili olma şansını kaybetti.

1999 yılından sonra CHP’de yaşanan tartışmalar ve gelişmeler üzerine, aday yapılmayacağını bildiği halde usulen müracaat ettiği CHP’den disiplin tartışmaları nedeniyle bir dönem uzak kalan Kurt,  2004 belediye seçimlerinde partinin aday listesini seçim kuruluna verememesini eleştirmesi ve parti yetkililerini eleştiren konuşması nedeniyle partiden ihraç edildi.

Parti içindeki sürtüşmeler nedeniyle bir dönem parti çalışmalarından uzak duran Kurt, 2007’den sonra parti çalışmalarına tekrar katıldı. Çok ciddi mücadelelerden sonra merkez ilçe kongresini kazanan ekibin içinde yer alan Kurt, merkez ilçe kongresini kazanmadan önce bir kez daha partiden ihraç edildi.

2008 yılının sonuna doğru Eskişehir Büyükşehir belediye meclisine girme kararı alan Kurt, bir grup arkadaşı ile birlikte DSP listelerinden aday oldu.

Belediye meclis üyesi olduktan sonra belediye meclisinde başkan vekili olarak görevine devam eden Kurt, yönetmelik gereği aynı zamanda Kent Konseyi Başkanı oldu.

O dönem yönetmelik değişmesi sonucu kent konseyleri başkanlarının seçimle belirlenmesi gündeme geldi. Kazım Kurt, usulüne uygun bir seçim sonucu göreve gelen ilk kent konseyi başkanı olarak tarihe geçti.

Kent konseyi çalışmalarında siyasetin toplumun tamamını kucaklamadığını fark eden Kazım Kurt, bu anlayışla kent konseylerinin sivil toplum hareketi olmasını ve sivilleşmeyi savunmasını sağlamak amacıyla siyasetçi kimliğini arka plana atarak, Türkiye kent konseyleri platformunun kuruluş aşamasında da çalışmaya başladı.

Etkili çalışmalar sonucu Türkiye’deki kent konseylerinin niteliğinin değişmesine katkı sağlayan Kurt, kent konseylerinin anlayış ve bakış açılarının sivilleşmesine de katkı sağladı.

Belediye meclis üyesi olarak gerçekleştirdiği başarılı çalışmalardan sonra 2011 seçimlerinde CHP’den 2. sırada milletvekili adayı olan Kurt, seçimlerin başarılı olmasıyla meclise girmeye hak kazandı. Vekillik sürecinde gerçekleştirdiği çalışmalarla Eskişehir tarihinin en başarılı milletvekili olarak tüm siyasi parti temsilcilerinin beğenisini kazanan Kurt, CHP’nin birleştirici gücünü bir kez daha kanıtladı.

2014 yılında Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde bir ilke imza atarak, ilçe belediye başkanlığı için milletvekilliğinden istifa eden tek vekil olan Kurt, sergilediği davranışla Eskişehir sevdasını bir kez daha gözler önüne serdi.

Başarılı bir seçim süreci sonunda 2014 yılında Odunpazarı Belediye Başkanı seçilen Kurt, belediye başkanlığı ile siyasi yaşamına yeni bir pencere açtı.

2019 yerel seçimlerinde de Cumhuriyet Halk Partisi’nin Odunpazarı Belediye Başkan Adayı oldu. Seçimlerde Türkiye’de oyunu en fazla arttıran belediye başkanları arasında yer alarak önemli bir başarıya daha imza attı ve Odunpazarı Belediye Başkanı olarak ikinci dönemine başladı. Başkan Kurt aynı zamanda Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve İç Anadolu Belediyeler Birliği (İBB) Encümen Üyesidir. “Hedefimiz CHP’nin Türkiye’de iktidar olmasıdır. Bunun için her platformda çalışacağız” diyen Kazım Kurt, sosyal demokrat bir anlayışla Odunpazarı ve Eskişehir’e hizmet etmeye devam ediyor.

Kazım Kurt evli ve iki çocuk babasıdır.

MAYOR’S BIOGRAPHY

He was born in 1957 in Yenikent Village of Seyitgazi district. Mr. Kurt went to primary school in the same village and went to Istanbul Haydarpaşa and Eskişehir Bahçelievler high schools. He graduated from Ankara University, Department of Law in 1980.

Kazım Kurt, who took an active part in politics during his university years and created opportunities to cultivate important information about politics by virtue of political publications he read and started his career as a lawyer after an internship in Eskişehir.

He took part in the founding stage of Seyitgazispor in 1980, when politics was banned, and he served as the President of Seyitgazispor for a while. During his tenure, he helped Seyitgazispor to participate in amateur cluster matches. Mr. Kurt, who participated in the establishment of “Eskişehir Development Foundation”, was also a founding member of the foundation. Mr. Kurt also took part in the establishment of “Seyit Battal Gazi Foundation” and contributed to the development of the civil society movement in Eskişehir as the founder of the “Crimean Association and the Crimean Development Foundation”.

In the period of re-opening of People’s Houses that were closed after September 12, Kazim Kurt, the founding chairman of “Eskisehir Public House”, was the initiator of very serious studies for 2-3 years.

After the Social Democratic Populist Party (SHP) won the Eskişehir Municipality in 1989, Kazım Kurt played an important role in making Eskişehir Public House an accepted and popular public house. He served as a board member of “Eskişehir Bar Association” for a period. While he continued his active work life, he did not neglect his sports activities. He took part in the management of the neighborhood football team called Esnafspor. He made Esnafspor an active team with the help of a few friends and transfering managers,

Kazım Kurt married Türküz Kurt in 1982 and started a new period in his life. He became a member of Social Democratic Populist Party (SHP) after the 1987 elections.

Mr. Kurt has been an active member of the party since he became a member. In this period, Mr. Kurt was praised in policy. After serving as city manager of Republican People’s Party (CHP) and secretary of the Party, he became District Head of the same party. He then became a 2nd place candidate for Member of Parliament (MP). He was re-elected as the head of the central district at the district congress held after the 1995 elections. He became the 1st place candidate for MP in the 1999 elections, However, he lost the chance of becoming a MP due to Republican People’s Party’s (CHP) remaining under election threshold.

He applied to the CHP even though he knew that he will not be allowed to became a candidate with  the discussions and developments in CHP after 1999. He stayed away from CHP for a while due to disciplinary discussions. He was expelled from the party for criticizing the party’s failure on submitting its list of candidates to the election board in the 2004 municipal elections, and for criticizing party officials.

Kurt, who stayed away from party activities for a period due to the frictions within the party, joined the party activities again after 2007. After a very serious struggle, Kurt, who was among the team that won the central district congress, was once again expelled from the party before winning the central district congress.

Towards the end of 2008, Mr. Kurt decided to enter the Eskişehir Metropolitan Municipality council and he was nominated from Democratic Left Party (DSP)  lists with a group of his friends.

After becoming a member of the Municipal Council, Mr. Kurt served as Deputy Mayor of the Municipal Council. He also became the President of the City Council.

At that time, as a result of the regulation change, the election of the presidents of city councils came to the agenda., Kazım  Kurt went down in history as the first president of the City Council as a result of a proper election.

Kazim Kurt, who realized that the politics of the City Council did not embrace the whole society,  also started to work on the establishment of the City Council Platform of Turkey to ensure that City Councils are civil society movements and advocate for civilization.

Kazım Kurt,  who contributed to the effective change in the nature of city councils in Turkey,  also contributed to the civilization of the perspectives of the city councils as a result of effective studies.

Kurt, who became a 2.nd candidate for MP in 2011 elections after his successful work as a member of the Municipal Council, was entitled to enter the parliament with the success of the elections.

Kurt, who won the appreciation of the representatives of all political parties as the most successful MP in the history of Eskişehir, proved once again the unifying power of the CHP.

Kazım Kurt, who was the only representative who resigned MP to become the Mayor of the District, broke a new ground in CHP in 2014. Mr. Kurt showed his love for Eskisehir once again with his behavior.

He was nominated as Mayor of Odunpazarı in 2019 local elections. He became successful and was elected as Mayor of Odunpazarı.

Mayor Kurt broke a new ground by placing himself among the mayors who increased their votes most in 2019 local elections. Mr. Kurt is also Council Member of the Union of Municipalities of Turkey (TBB) and the Union of Municipalities of Central Anatolia (IMM).

Mayor Kazım Kurt says, “our ambition is to be the power in Turkey. We are going to work on every platform”. He continues to serve for Odunpazarı and Eskişehir with a social democratic approach.

Mayor Kurt is married with two children.