Kazım Kurt’tan yeni yıl mesajı

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, yılbaşı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Mesajında barış ve kardeşlik vurgusu yapan Kazım Kurt, “Acı, tatlı günleri ile bir yılı daha geride bıraktık. Her şeye rağmen aydınlık günlere ulaşma umutlarımızı canlı tutarak, yeni bir yıla giriyoruz. 2019 yılının şehrimize, ülkemize, dünyamıza ve tüm insanlığa barış, kardeşlik, huzur, mutluluk ve aydınlık günler getirmesini diliyorum” dedi.

 2018 yılının Türkiye açısından yoğun bir gündemle geçtiğini belirten Başkan Kurt, mesajına şu sözlerle devam etti: “Hukukun ayaklar altına alındığı, talimatla duayen sanatçıları hakkında jet soruşturmalar açıldığı, alınmayan önlemler nedeniyle meydana gelen tren kazalarında onlarca vatandaşımızın hayatını kaybettiği, işçi sınıfının emek sömürüsüne karşı başlattığı grevlerin yasaklandığı, uluslararası krize neden olan ve tüm gerçekliği ile önümüzde duran Cemal Kaşıkçı cinayeti… Tüm bu yaşananlar demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün vazgeçilmezliğini bir kez daha gözler önünde serdi. Tüm yaşanan olumsuzluklara karşı umut ve direniş de varlığını korudu. Petrol-İş’e üye olduktan sonra işten atılan 118 Flormar işçisinin hakları için başlattıkları ve bugün 231 günü geride bırakan direniş, uluslararası arenada ses getirdi. Şehrimizde bu günlerde bir direnişe ev sahipliği yapıyor, tıpkı Flormar işçileri gibi sendikalaştıkları için işten çıkarılan Reysaş Taşıt Muayene İstasyonları işçileri, direnişlerinde 41 günü geride bıraktı. Yaşanan bu direnişler bizlere ise dayanışmanın önemini tekrar hatırlattı.

Odunpazarı Belediyesi olarak 2018 yılında da çocuklarımız, kadınlarımız, gençlerimiz, kıdemli vatandaşlarımız… Kısacası toplumda dezavantajlı gruplar olarak adlandırılan herkes için birçok çalışmaya imza attık. Gerçekleştirdiğimiz projeler ile Odunpazarı Belediyesi, İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) tarafından gerçekleştirilen İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler (İGE-İ) çalışması kapsamında “Çok Yüksek İnsani Gelişme” performansı gösteren belediyeler arasında yer aldı. 2018 yılı Nisan Ayı’nda açılışını yaptığımız Hamamyolu Park ve Meydan Düzenleme Projesi ile Hamamyolu Caddesi Eskişehir’in yeni cazibe merkezi haline geldi. Dünya’nın en geniş kapsamlı mimari ödüllerinden birisi olan World Architecture Community Awards’ta ödül alan Hamamyolu Projesi, Londra’da gerçekleştirilen ve Dünya’nın en iyi mimari projelerinin yarıştığı ‘Leaf International Awards 2017’de “Yılın Kentsel Tasarım Projesi”, Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) tarafından düzenlenen 13’üncü Kent ve Yaşam Ödülleri’nde ise “En Başarılı Tarihsel Dönüşüm”, son olarak da  Dubai’de düzenlenen Cityscape Global 2018 Awards’ta ‘Kamusal & Kültürel Proje’ ödülü aldı. Tüm başarılarımızı referans alarak ‘Daha mutlu bir Odunpazarı için’ 2019 yılından yeniden başlayarak birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Ülkemizin demokratikleşme ve insan hakları alanındaki eksikliklerini hızla tamamlaması ve evrensel ölçütlerin hukuk sistemimize bir an önce kazandırılması gerekmektedir. Çocuklarımıza bırakacağımız en değerli mirasın, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ten devraldığımız emanetin korunması ve daha ileriye götürülmesi olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız.

Bir kez daha tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize de baş sağlığı diliyorum. 2019’un ülkemize, tüm insanlığa barış, kardeşlik, huzur, mutluluk ve aydınlık günler getirmesi dileğiyle, tüm yurttaşlarımın yeni yılını kutluyor; ailesi, yakınları ve sevenleriyle birlikte nice yıllar diliyorum.”