Kazım Kurt: “Uluslararası Ahşap Heykel Festivalimiz, artık Odunpazarı’nın markası oldu”

Yılmaz Büyükerşen: “Odunpazarı Belediyesi yaratıcı festivalleri ile Türkiye’de öne çıkan bir belediye oldu”

Odunpazarı Belediyesi tarafından The Voice Of The Wood- Ahşabın Sesi sloganı ile düzenlenen 4’üncü Uluslararası Ahşap Heykel Festivali, gerçekleştirilen festival yürüyüşü ile başladı. Adalar Migros önünden başlayan festival yürüyüşüne, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, CHP Eskişehir İl Başkanı Rabia Akman, CHP Eskişehir İl Kadın Kolları Başkanı Aysun Doğramacı, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, Odunpazarı Belediyesi Halk Merkezlerinde açılan atölyelerin katılımcıları ile çok sayıda Eskişehirli vatandaş katıldı.

Odunpazarı Belediyesi Emek Halk Merkezi’nde açılan halk oyunları atölyesine giden çocukların halk dansları gösterisinin ardından başlayan festival yürüyüşüne; cambazlar, palyaçolar, halk oyunları ekipleri ve Odunpazarı Bandosu eşlik etti. Odunpazarı Bandosu yürüyüş boyunca marşlar çaldı. Yürüyüş güzergahında vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festival yürüyüşü, Odunpazarı Meydanı’nda sona erdi.

Odunpazarı Meydanı’nda gerçekleşen açılış törenine Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, CHP Eskişehir İl Başkanı Rabia Akman, CHP Eskişehir İl Kadın Kolları Başkanı Aysun Doğramacı, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 “KÜLTÜRE VE SANATA EN YÜKSEK DÜZEYDE DESTEK VEREN BİR BELEDİYE OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ”

Açılış konuşmasını yapan Başkan Kurt, Odunpazarı Belediyesi’ne yöneltilen eleştirilere cevap vererek; “Kültürün sosyal hayatımıza katkısını inkâr ederek Türkiye’yi ilerletemeyiz. Türkiye’yi aydınlık ve güzel günlere taşıyamayız. Biz, kültüre ve sanata en yüksek düzeyde destek veren bir belediye olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Başkan Kurt, gerçekleştirdiği açılış konuşmasında şunları söyledi: “Bugün Türkiye’nin değişik bölgelerinden ve yurt dışından gelen sanatçılarımızın katılımıyla 4’üncüsünü düzenlediğimiz Uluslararası Ahşap Heykel Festivalimiz, artık Odunpazarı’nın markası oldu. Odunpazarı deyince, ahşap anlaşılıyor. Ahşap Heykel Festivalimiz, bazıları tarafından Odunpazarı Belediyesi demek; saz, caz ve festival demek diye eleştirilse de biz bunu bir övünç madalyası olarak kabul ediyoruz. Odunpazarı demek; saz, caz ve festival demek olmalı.  Kültürün sosyal hayatımıza katkısını inkâr ederek Türkiye’yi ilerletemeyiz. Türkiye’yi aydınlık ve güzel günlere taşıyamayız. Biz, kültüre ve sanata en yüksek düzeyde destek veren bir belediye olmaktan onur duyuyoruz. Eskişehirliler de festival kentinde yaşamaktan gurur duyuyor. O nedenle festivallerimizi geliştirerek sürdüreceğiz. Eskişehirlilerin de aktif olarak katılımını sağlıyoruz. Arkada gördüğünüz alanlarda açılan stantlarda Eskişehirli sanatçılar, Eskişehirli amatörler eserlerini sergileyecek. Biz bu işi düzenlemekten keyif alıyoruz. Bundan sonra da Odunpazarı’nda Ahşap Heykel Festivali uzun süre devam edecek. Umarım sonsuza kadar devam eder. Türkiye’nin aydınlık günlere ulaşmak için çıkmış olduğu uzun, ince bir yolda Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Muharrem İnce’nin de selamlarını iletiyorum sizlere. Biz, 24 Haziran’da Türkiye’nin bugün ki baskıcı rejimden kurtulacağını; demokratik parlamenter sisteme kavuşmak için adım atacağına inanıyoruz. O doğrultu da çalışıyoruz, sizlerin de çalışmasını bekliyoruz. Festivalimiz hayırlı olsun.”

“ODUNPAZARI BELEDİYESİ FESTİVALLERİ İLE TÜRKİYE’DE ÖNE ÇIKAN BİR BELEDİYE OLDU”

Odunpazarı Belediyesi’nin yaratıcı festivalleri ile Türkiye’de öne çıkan bir belediye olduğunu Kazım Kurt’un konuşmasının ardından Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’de bir konuşma yaptı. Odunpazarı Belediyesi’nin yaratıcı festivalleri ile Türkiye’de öne çıkan bir belediye olduğunu belirten Büyükerşen, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Daha da önemlisi bu festivallerini sürdürülebilir bir hale getirdi. Cam Sanatlarının Eskişehir’de Dünya Ülkeleri içinde cam sanatların geliştiği şehir ve o şehri bir ilçesi olmak için gösterdiği çaba her türlü takdirin üstünde. Ahşap Heykeller Festivali de Odunpazarı Belediyesi’nin ısrarla ve büyük organizasyonlarla sürdürdüğü uluslararası bir festival haline geldi. Bundan 1 ay önce Odunpazarı Belediyesi’nin daha önce yaptığı festivaller nedeniyle davetli olarak Uzak Doğu’da Dünya Ağaç Günü nedeniyle yapılan festivale katıldık. Kamboçya ve Vietnam’daki gezilerimizde de gördük ki ağaç işleri sanatı orada yepyeni bir gelir kaynağı. Kuruyan, bizim öldü değimiz, çoğunlukla da yakarak yok ettiğimiz ağaç gövdelerinden sanatçıların elinden nasıl dünya çapında şaheserlerin ortaya çıktığının şahidi olduk. Çeşitli ülkelerin katıldığı o festivalde Eskişehir’in, Odunpazarı Belediyesi’nin Ahşap Heykeller Festivali nedeniyle çok ünlü hale gelmesi beni çok mutlu kıldı. Onun için Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’u ve festivalin düzenlenmesinde emeği geçenleri kutluyorum. Umarım ağaç sanatının gelişimi konusunda Eskişehir öncü olur. Bu festivalin de süreklilik arz edeceğine inanıyorum. Bunların sürdürülebilir olması lazım. Sürdürülebilirlik demek gelişim, ilerlemek, değişim demektir. Eskişehirliler de sürdürülebilirliğe çok önem vermeli. Sürdürebilenlerden de takdirlerinizi esirgemeyin.”