Kazım Kurt: Satranç, çocuklarımızın karakterini olumlu yönde etkiliyor

Odunpazarı Belediyesi, Şehir Koleji ve Eskişehir Satranç İl Temsilciliği iş birliği ile “Yeni Yıla Merhaba Satranç Turnuvası” düzenlendi.

13 Ocak Cumartesi ve 14 Ocak Pazar Günü Odunpazarı Belediyesi Mehmet Terzi Spor Salonunda gerçekleşen Yeni Yıla Merhaba Satranç Turnuvasına 174 kişi katıldı.

Turnuvada 1’inci kategoride 5-6 yaş arası, 2’nci kategoride 7-8 yaş, 3’üncü kategoride 9-10 yaş, 4’üncü kategoride 11-12 yaş, 5’inci kategoride 13-16 yaş arası çocuklar yarıştı. 6’ncı kategoriye ise 16 yaş ve üstü vatandaşlar katıldı.

Turnuvanın açılış hamlesini Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt ve Şehir Koleji kurucularından Ufuk Hocaoğlu yaptı. Açılışta konuşma yapan Başkan Kurt, satrancın Türkiye’de ihmal edildiğini fakat hayatın pratiği için en gerçek etkinliklerden birisi olduğunu söyledi. Başkan Kurt, “Satranç öğrenen kişi muhakeme yapma yeteneğini geliştiriyor, yeni bir dünya kurabilmeyi hayal ediyor. Satranç; doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı oluyor, olaylara doğru bir bakış açısı ile bakabilmeyi kolaylaştırıyor. Satrançla çocuklarımızın kişiliği ve karakteri olumlu yönde etkiliyor ve ‘kendine güven duygusu’ aşılanıyor. Satranç, kendi güç ve yeteneklerini daha iyi tanıyarak, çocukların doğru kararlar almasına yardımcı oluyor. Bu nedenle de satranç, oldukça önemli bir spor. Eskişehir’de satranç’a önem veren Şehir Kolejini ayrıca kutluyorum” dedi.

2 gün süren turnuva çekişmeli karşılaşmalara sahne oldu. Turnuvanın kapanış törenine Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Şehir Koleji kurucularından Ufuk Hocaoğlu, Satranç Federasyonu Eskişehir İl Temsilcisi Alihan Karacan, sporcular ve aileleri katıldı.

Kapanış töreninde konuşma yapan Başkan Kurt, “Bu tür turnuvalara önemli olan katılmak. Kazanmak ya da kaybetmek ikinci planda olması gerekiyor. Önemli olan turnuvalara katılarak azimle mücadele etmek. Katılan bütün sporcu arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Turnuvaya katılan her sporcuya katılım belgesi ve madalya verildi. Dereceye giren sporculara ise kupa verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir