Kazım Kurt: “Kadına şiddeti ve cinsiyet ayrımcılığını ayaklarımızın altına alarak aydınlık yarınlara birlikte yürüyeceğiz”

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Mesajında 8 Mart’ın, Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilan edilmesinin üzerinden 100 yılı aşkın bir süre geçtiğine dikkat çeken Başkan Kurt,  ancak dünyanın dört bir yanında, kadına yönelik her türlü şiddet, haksız ve hukuksuz uygulamalar ve çalışma hayatındaki ayrımcılığın hala devam ettiğin söyledi.  Başkan Kazım Kurt, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“1857 de eşit işe eşit ücret ve 8 saat çalışma saati isteyen ve bu mücadelede yaşamını yitiren 129 kadının mücadelelerin anısına Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak atfedilen 8 Mart’ı kadınlar, iki yüz yıldır süren eşitlik ve özgürlük mücadelesindeki kazanımların her gün biraz daha tasfiye edildiği, bunları korumak ve yeni haklar elde etmek için sürekli sesini yükseltmek zorunda kaldıkları bir siyasi iklimde karşılıyor.

Güvencesiz olarak ev işlerine giden, en ağır işlerden biri olan ev kadınlığı da yapan kadınlar, şiddetin en ağırına maruz bırakılıyor. Kadınlar, çalışma yaşamında yedek ve ucuz işgücü olarak görülmekte, hatta birçok iş alanında çalıştırılmamakta, sosyal güvencesiz bırakılmaktadır. Erkeklerle aynı işi yapan kadınlar sadece kadın oldukları için daha düşük maaş almakta,  yönetici pozisyonlarında çalıştırılmamaktadır. Okulda olması gerekirken çocuk yaşta evlenmeye hatta anne olmaya zorlanan çocuklarımız bu anlayışa karşı isyanlarını hayatları ile ödüyor. Çocuğu ve ailesi için büyük özverilerle tenceresini kaynatmaya çalışan, büyük zorluklar içerisinde eğitimine devam etmeye çalışan kadınlarımız, acımasızca katlediliyor, yaşamlarının baharında hayattan koparılıyor.

DİSK/Genel-İş Araştırma Dairesi’nin TÜİK, OECD, ILO, ÇSGB ve İŞKUR verilerinden yararlanarak açıkladığı Kadın Emeği Raporu’na göre; Türkiye’de 10 kadından sadece 3’ü istihdam ediliyor. 3 milyon kadın haftada 45 saatten fazla çalışıyor, işsizlik sigortasına başvuran kadın sayısı % 57 arttı. Yine bu rapora göre kadınlar erkeklerden daha az kazanıyor.

Toplum tüm kesimlerini etkileyen ekonomik kriz, kadınları da vurdu ve 2018 Kasım ayı itibariyle kadın işsizliği yüzde 15’i buldu! Kadınlar, 2019 yılının 8 Mart’ını ‘Tanzim Satış Noktaları’nda üç kuruş ucuza temel gıda malzemelerini alabilmek için girdiği kuyruklarda karşılıyor. Tüm bunların yanı sıra ülkemizde kadına yönelik şiddet ne yazık ki her geçen gün artıyor. Üstelik hala şiddete, tacize ve tecavüze uğrayan kadın suçlanıyor. Kadının eteğinin boyu, dışarıda olduğu saat, hatta gülmesi bile tahrik unsuru gösteriliyor, erkek ise takım elbise giydiği, kravat taktığı için mahkemelerde iyi hal indirimi alıyor. Cinsel istismarda rıza yaşını 12’ye düşüren ve cinsel istismar suçu işleyenlerin istismar ettiği kişiyle evlenmesi durumunda cezasızlık öngören yasa tasarısı çocuk istismarının önü açılmak isteniyor.

Bu korkunç duruma isyan ediyorum! 

Demokrasi, özgürlük, eşitlik, barış isteyen kadınların seslerini boğmak hiç bir zaman mümkün olamamıştır, olamayacaktır da. Kadınlar her zaman “Eşit İşe Eşit Ücret”, “Savaşsız ve Şiddetsiz Bir Hayat”, “Hayatın Her Alanında Eşitlik”, “Sokaklarında Özgürce Dolaşacakları Bir Ülke”, “Bedenleri ve Ruhları Üzerindeki Müdahalelerin Son Bulduğu Bir Dünya” için yan yana gelecektir ve daha yaşanılır bir dünya için sahip oldukları gücü açığa çıkaracaktır.

 Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere, pek çok hakkı kanunlara dayandırarak veren ve bu konuda dünyanın pek çok gelişmiş ülkesine de ilham kaynağı olan Atatürk’ün izinde: “Hiçbir kadını hor görmeden, ötekileştirmeden, dini, dili, ırkı, inancı ne olursa olsun başımıza taç edeceğiz. Kadına şiddeti ve cinsiyet ayrımcılığını ayaklarımızın altına alarak aydınlık yarınlara birlikte yürüyeceğiz.”

Unutulmamalıdır ki; 8 Mart, tüm bu sorunların aşılmasında bir kutlama değil, bir mücadele günüdür. 8 Mart’ın tüm dünya kadınlarına eşit haklar ve özgürlükler getirmesi dileğiyle. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nüzü kutluyor, hepinize saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum.