Kazım Kurt: “Cumhuriyet karşıtlarıyla mücadelede zafer bizim olacak”

Odunpazarı Belediyesi ve Odunpazarı Kent Konseyi 24 Ocak 1993’de katledilen gazeteci- yazar Uğur Mumcu’yu anma töreni düzenledi.

24 yıl önce aracına konan bombanın patlaması sonucunda hayatını kaybeden Uğur Mumcu, Odunpazarı Belediyesi tarafından adına açılan Uğur Mumcu Parkı’nda anıldı. Mumcu’nun bombalı saldırıya uğradığı “06 YR 245” plakalı aracının sergilendiği anıtın önünde düzenlenen anma törenine CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan, CHP İl Başkanı Sinan Özkar, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, CHP Eskişehir İl Kadın Kolları Başkanı Figen Kahya, CHP Odunpazarı İlçe Kadın Kolları Başkanı Sibel Yeşildal, Odunpazarı Belediyesi Meclis Üyeleri, başkan yardımcıları, dair müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“ONUN YAZDIKLARI VE SÖYLEDİKLERİ BİZİM ÖNÜMÜZDE REHBER OLMALI”

Anma töreninde konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Uğur Mumcu’nun yıllar önce yazdıklarının ve söylediklerinin rehber olması gerektiğini vurguladı. Konuşmasında önümüzdeki aylarda yapılacak olan anayasa referandumuna da değinen Başkan Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik, sosyal bir hukuk devleti olarak devam etmesini sağlamak hepimizin boynunun borcudur. Artık, işkencelerin, faili meçhullerin failini bulmaktan öte Cumhuriyetin ve demokrasinin korunması gerek bir noktaya geldik. Geri adım atmayalım, ihmal etmeyelim. Bu işi boşuna farklı bir noktaya getirmeyelim. İki ay içinde ya da iki ay sonra bir referandum söz konusu olacak. Bu referandum Türkiye’nin kazanıp kazanmayacağının ortaya çıkmasına neden olacak. Biz bu referandumda Türkiye’nin demokratik, parlamenter sisteminin ortadan kaldırılmasına itiraz etmek zorundayız. Hayır demek zorundayız. Bu noktada sağ, sol, sosyalist, komünist farkı olmadan hep birlikte demokrasiden ve Cumhuriyetten yana olanlarla demokrasi ve Cumhuriyet’e karşı olan olanların mücadelesini; demokrasi ve Cumhuriyet’ten yana olanlara kazandırmak zorundayız. Bugün Uğur Mumcu’yu minnet ve saygı ile anarken onun yazdıkları ve söyledikleri ciddi anlamada bizim önümüzde rehber olmalı. Onun cinayeti ile ilgili soruşturmayı ya da davayı sonuçlandırmayı büyük bir hedef olarak koymalıyız. Ama yakın hedefi de yakın hedefi de yine Uğur Mumcu’nun bize işret ettiği yolla aşmalıyız. Hepimiz birlikte ‘hayır’ demek için, demokrasiden yana olmak için yan yana yürüyebilmeliyiz. Yaşananlarda bunu gösteriyor. Uğur Mumcu bizi bir kez daha birleştirmiş olsun. Ben onu ve onunla beraber faili meçhul cinayetlere kurban giden bütün devrimcileri, aydınları, demokratları saygıyla anıyorum.”

UTKU ÇAKIRÖZER: “BAŞKAN KURT’A UĞUR MUMCU’NUN DÜŞÜNCESİNİ, MÜCADELESİNİ GELECEK KUŞAKLARA ANLATMAMIZA VESİLE OLDUĞU İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Başkan Kurt’tan sonra konuşma yapan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Uğur Mumcu’nun öldürülmesinin nedeninin Türkiye gitmek istediği Atatürkçü, çağdaş aydınlanmacı yönden çıkartılmak istenmesi olduğunu belirtti. Uğur Mumcu’nun ölümünün üzerinden 24 yıl geçtiğini hatırlatan Çakırözer, “Geldiğimiz noktada hala Türkiye’nin Atatürk Cumhuriyeti’nin çizgisiyle sorunu olanlar hala ülkemizin rotasını değiştirmek, gitmek istedi aydınlanmacı, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti hedefinden ayırmak istemektedirler. Uğur Mumcu yazılarıyla, düşünceleriyle neye karşı çıktıysa, onun izinden giden bizlerde aynı şekilde ülkemizi, cumhuriyetimizi, demokrasimizi Atatürk’ün çizdiği doğrultuda ilerletmek konusunda kararlı bir mücadele vereceğiz. O mücadelenin en önemli ayağı da önümüzdeki anayasa değişikliği saldırısına ‘hayır’ demekle olacak. Ben, her türlü zorluğa rağmen halkın haber alma hakkını koruyan değerli meslektaşlarıma Uğur Mumcu’nun anısını yaşatma konusundaki çabaları için teşekkür ediyorum. Hem de değerli başkanımız Kazım Kurt’a geçen yıl böyle bir anıtı hizmete soktuğu için; Uğur Mumcu’nun düşüncesini, onun mücadelesini gelecek kuşaklara anlatmamıza vesile olduğu için teşekkür ediyorum. Umut ediyorum ki; Uğur Mumcu’yu önümüzdeki yıllarda daha özgür, daha demokratik; gazetecilerin cezaevinde olmadığı, öldürülmeği ve şiddete maruz kalmadığı bir Türkiye’de anarız” dedi.

 

16142897_10155172776182262_2702491485835421610_n IMG_3776 IMG_3797 IMG_3816 IMG_3827 IMG_3841 IMG_3844 IMG_3895 1

GAYE USLUER: “BENZERİ OLMAYAN, EŞİ OLMAYAN BU ANIT; HİÇ UNUTMAMAK İÇİN, HEP HATIRLAMAK İÇİN BURADA”

‘HAYIR’LI GÜNLERDE BİR ARAYA GELECEĞİZ

Türkiye’nin faili meçhuller ülkesi olduğunu söyleyen CHP Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, hala faili meçhullerin devam ettiğine dikkat çekti. Bu nedenle de 24 Ocak’ta Uğur Mumcu’yu anın ve hatırlamanın son derece önemli olduğunu kaydeden Usluer, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Buradaki anıt Türkiye’de ilk ve bu anıtın benzeri yok. Bu nedenle sevgili Odunpazarı Belediye Başkanımız Kazım Kurt’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Çünkü benzeri olmayan, eşi olmayan bu anıt; hiç unutmamak için, hep hatırlamak için burada. Bugün Türkiye; 7 Haziran 2015 sonrasında bir yenilginin ardından 1 Kasım’da istikrar diye yola çıkan ve mevcut istikrarın sadece patlayan bombalar, fireni boşalmış bir ekonomi ve üç kuruşluk asgari ücretle sağlandığı bir ülke. 7 Haziran 2015 seçimlerinden beri Türkiye bir terör kıskacında. Türkiye bugün Suriye’deki savaşın tam da içinde. Bugün adı bilinmeyen, daha önce adını hiç duymadığımız şehirlerden bahsediyoruz. Askerimiz bugün şurada, askerimiz bugün burada derken, askerlerim
iz daha adını bilmediğimiz, adını bugün öğrendiğimiz şehirlerde. Bunun tek ama tek sorumlusu var, Adalet ve Kalkınma Partisi. Bu parti bugün 15 yıldır iktidarda. Ülkeyi bu kadar kaosun içerisine sürükleyen, iç huzurumuzu bozan, iç ve dış barışımızı bozan bu parti; istikrar yalanı adı altında geçmişteki pislikleri örtmek, geçmişteki pislikleriler nedeniyle yargılanmaktan kaçmak için ülkeyi bir tek adam diktasına teslim etmek istiyor. Vicdanları kör olmuş milletvekilleri, gözleri kör, kulakları sağır milletvekilleri meclisteki çağrılarımıza yanıt vermediler ve gittiler adeta ipe bağlı kuklalar gibi evet oyu verdiler. Bu evet oyunu verirken başta anayasa, iç tüzük olmak üzere hiçbir kurala riayet etmediler. Bu gün ‘hayırlı olsun’ diyerek hayır cephesinde birleşeceksek bunu yurt sevgisiyle yapacağız. Bunu Cumhuriyetimize olan inancımızla, demokrasiye yürekten olan inancımızla yapacağız. Bu ülkede, bu ülkede yaşayan 80 milyon yurttaş tek adama muhtaç değildir. Babamız bile olsa babamızı bile bu yetkilerle donatmayacağız. Para, sermaye ve iktidar dönüştürür. Dönüştüler. Dönüştü hesap vermek istemiyor. Sadece Cumhuriyet Halk Partisi olarak değil, bu ülkedeki tüm yurtseverler olarak; parti gözetmeksizin birer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak; Mustafa Kemal’in, İkinci Cumhurbaşkanımız rahmetli İsmet İnönü’nün açtığı yoldan yine el ele, yine omuz omuza yine ülkenin kurulduğu günkü inançla birlikte devam edeceğiz. ‘Hayır’ diyeceğiz. Ruhları şad olsun faili meçhullerin. Bu günleri sevgili Uğur Mumcu o günlerde bilmişti ve demişti ki “Bu ülke hiçbir zaman din üzerinden siyaset yapan dinbazlara teslim olmamıştır.” Teslim olmayacağız. Umutluyuz. ‘Hayırlı’ günlerde birlikte olacağız. Hayır diyeceğiz. Türkiye saraydan da, uzun adamdan da daha büyüktür.”

BÜYÜKERŞEN: “UĞUR MUMCU ANITI ÖZGÜRLÜK, DÜRÜSTLÜK, NAMUS, HAYSİYET VE BAĞIMSIZLIK SEMBOLÜ”

“BU PARK DEMOKRASİ ŞEHİTLİĞİDİR”

Anma da konuşma yapan isimlerden bir de Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen oldu. “Kurtuluş Savaşı’nın üç büyük harbinin ilki burada yapıldı. İnönü’de şehitlerimiz, şehitliklerimiz var. Aslında şehir merkezindeki bu park yeni bir şehitliktir” diyen Büyükerşen, Uğur Mumcu Anıtı’nın; özgürlük, dürüstlük, namus, haysiyet ve bağımsızlık sembolü olan bir anıt olduğunu söyledi. “Bu özelliğinin yanı sıra, bu güzel duyguları bütün insanlık için isteyenlerin nasıl vahşice katledildiğinin örneği olan bir anıttır. Hakikaten emsali olan bir anıt da değildir. Özelliği olan, özgün bir anıttır” diyen Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a böyle bir anıtı Eskişehir’e kazandırdığı için teşekkür etti. “Bu cinayet aracı sergilenerek gelecek kuşakların; Uğur Mumcu’nun kim olduğunu, neden öldürüldüğünü, kimlerin gelip geçtiğini, hangi iktidarların hangi siyasetçilerin, hangi ideolojilerin peşinde koşanların olduğunu iyi anlamaları sağlanacak. Bu nedenle de Uğur Mumcu buradaki görevine devam ediyor. Umarım yıllar boyu da devam edecek. Acıdır, acı bir anıttır, ancak çok ders verecek bir anıttır” diyen Büyükerşen Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı’nın Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın Yayın Bölümü’nde ders verdiğini hatırlattı. Büyükerşen sözlerine şu cümlelerle devam etti: “Hala bu cinayetin failleri bulunamadı. Fakat ben inanıyorum, bir gün Uğur Mumcu gibi olmak isteyen genç gazeteciler arasından bu cinayeti çözecek olanlar çıkacak. Onun gibi araştırmacı, onun gibi olayların üzerine korkmadan giden gazeteciler de yetişecek. Buna inanıyorum. Ruhu şad olsun. Burası bir abidedir.” Anmaya katılanlar konuşmalardan sonra Uğur Mumcu Anıtı’na kırmızı karanfil bırakarak, barışın simgesi olan beyaz güvercin uçurdu. Anmada ayrıca Uğur Mumcu anısına şiir dinletisi yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir