Kanal 26’da Muharrem Esen’in konuğu oldum

**Zeytindalı Çocuk Merkezimizde ve Oyunpazarı Kreş ve Gündüz Bakımevi’nde çok güzel çalışmalar yapılıyor.

**Çocuklarımız Çocuk Kütüphanesi’nde kitapla buluştu. Kitap okuma yarışması yapacak duruma geldiler.

**Odunpazarı’na gezmeye gelen turistler de çocuklarını oraya bırakabiliyorlar. Burada çocuklar Oyuncak Evi’nde oynuyorlar, Satranç Kursu’nda satranç öğreniyorlar.

**Gençlik Merkezlerimiz hem üniversite, hem lise hem de iş arayan gençleri oraya çekti. Büyük bir taleple karşı karşıyayız. Şimdi Arifiye Mahallesinde dershanelerin olduğu noktaya bir yer kiraladık. 5 katlı. Oraya büyük bir gençlik merkezi açacağız.

**Vadişehir’deki halk merkezimiz hem yaz hem kış çok verimli bir ortam oluşturacak. Hem muhtarımız orada olacak. Hem kadınlarımız, gençlerimiz, halkımız orada güzel vakit geçirecek.

**Kadınlarımız orada spor yapabilecek, gençlerimiz kitap okuyabilecek. Mahalle meclislerimizin toplantı mekanı olacak.

**Mahallelerdeki sosyal ihtiyaçların birçoğunu halk merkezlerimizde karşılayacağız.

**Emek, 71 Evler ve Erenköy’deki halk merkezlerimizin kaba inşaatı bitti.

**Büyükdere’de kız öğrenci yurdumuz var. Oraya Büyükdere halk merkezi de yapacağız. Orası baya büyük bir mekan olacak. Üniversite gençliğini de çekeceğiz.

**Hedefimiz her mahallede bu tip halk merkezlerini yaygınlaştırmak.

**Sene sonuna kadar 20 civarında halk merkezimiz olacak.

**Odunpazarı Belediyesi hiçbir ajanstan destek almadan çok büyük etkinlikler, festivaller düzenleyebiliyor.

**Aşevleri bence bugünün koşullarında sosyal devlet, sosyal belediyecilik uygulamasının en önemli unsurlarından biri… Yoksullarımızın karnını doyurmaya çalışıyoruz.

**Eskişehir’e gelmiş Türkmen kardeşlerimiz var. Hiçbir yerden yardım ve destek alamıyorlar. Biz destek oluyoruz yemeklerini vermeye gayret ediyoruz. Yoksullarımız buraya gelip alıyor. O bölgede verdiğimiz 3 kap sıcak yemekle her gün yaklaşık 400 aile karnını doyuruyor.

**Yaşlı ve muhtaçlara destek projemiz ‘SOBE’ ile ihtiyaç sahiplerine bizim arkadaşlarımız yemeklerini götürüyorlar. Ekiplerimiz muhtaç vatandaşlarımızın her ihtiyacını gideriyor. Temizliğini yapıyoruz, yemeğini götürüyoruz. Boya badana gerekiyorsa onu yapıyoruz, musluğu bozulduysa yapıyoruz. Tüm ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz.

**Kuş köyü kuruyoruz, güvercin yetiştiren güvercinle ilgilenen vatandaşlarımız için.

**İddialı ilkelerimizden biri şeffaf belediyecilik… Belediye meclisi toplantılarının herkes tarafından bilinir hale getirirlmesi gerekir. Bunu göreve gelmeden önce de söylüyorduk ve ilk meclis toplantımızda canlı yayına başladık. Bu konuda televizyonlardan canlı yayın yapmaya başladık daha sonra bunu kurumsal bir hale getirdik. Vatandaşlarımız artık Odunpazarı TV’den canlı olarak izleyebiliyor meclisimizi. İnsanlar bu konuda memnuniyetini dile getiriyor.

** Odunpazarı’nın gülen yüzü mavi masa birimi, vatandaşlar kaybolan güveni yeniden kazanıyor. Belediyeye gelen vatandaşları çağdaş bir anlayışla oluşturulan danışma ofislerinde görev yapan ve her biri etkili iletişim konusunda eğitim görmüş, insan ilişkileri kuvvetli arkadaşlar karşılıyor. Vatandaşın sorunlarını kısa zamanda ilgili birimlere iletilerek, çözümünü sağlıyor. Vatandaşlara belediye içerisinde gidecekleri birime kadar refakat ediyor, yardımcı oluyor ve belediyeden mutlu bir şekilde ayrılmalarına olanak sağlıyor.

**Odunpazarı Belediyesi göreve başladığı günden bugüne kadar toplumun tüm kesimlerinin kent yönetiminin her alanında aktif olarak yer alması için çalışmalar gerçekleştiriyor. Belediyenin destekleri ile oluşturulan Kent Konseyi ile halkımız yönetime katılıyor.

**Kurulan mahalle meclisleri ile halk yönetime katılarak sivil inisiyatifler kullanılıyor. Odunpazarı Belediyesi olarak hedef, Odunpazarı’nı 1 yılda 1000 kişi 5 yılda 5000 kişi ile birlikte yönetmek. Kent Konseyinin bünyesinde bulunan çalışma grupları ile Odunpazarı ile ilgili, Odunpazarını geliştirecek çalışmalar yapılıyor.

** Odunpazarı Belediyesi’nin tarihinde ilk olarak Kütüphane kuruldu. Şu anda aktif olarak 5 kütüphane kent halkına hizmet vermeye başladı. Kütüphanenin işlerinin daha kolay yürütülebilmesi için Kütüphane Müdürlüğü kuruldu.

**Emek Mahallesi Hizmet Binasında bulunan, Fakir Baykurt Halk Kütüphanesi’nde 7 bin 600 kitap, Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde bulunan Zeytindalı Çocuk Merkezi 3 bin 800 kitap, Büyükdere Mahallesi’nde bulunan Gençlik Merkezi’nde 3 bin 200 kitap, Odunpazarı Belediyesi Aydın Arat Sosyal Yaşam Merkezi’nde bulunan OMEK kütüphanesinde 2 bin 800 kitap, İlk etapta toplamda 17 bin 400 kitapla Odunpazarı Belediyesi Kütüphaneleri hizmet veriyor. Kütüphane Müdürlüğü 2016 yılı yılında toplam 10 yeni kütüphane ile kent halkına hizmet vermeye devam edecek.

**Emin Çölaşan bin civarında, Murat Kahyaoğlu 500 civarında kitap bağışladı.

**Değişik kurumlar da katkı sunuyor. Elimizdeki 200 bin kitabı halk merkezlerindeki kütüphanelerimize paylaştırdık. Büyükdere ve Emek’teki kütüphanelerimiz faaliyette. Çocuk Kütüphanemiz de öyle. Diğer halk merkezlerimizde de kütüphaneler kuracağız.

**Daktilo Müzesi kuruyoruz. Eskişehirli gazeteci arkadaşlarımız da katkı sunuyor.

**Lületaşı ve cam müzelerimiz bu işi pekiştiriyor.

**Yeşil Efendi Konağı’nda Eskişehir 1920’leri kapsayan döneme ait etnografya müzesi yaratmayı planlıyoruz.

**Halk Market’te yasalara uygun, mahalle meclisinin onayından geçmiş, kart almaya hak kazan yurttaşlarımıza kart veriyoruz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız bu marketlerden canları ne istiyorsa onu alıyorlar. 600 civarında insanımız buradan alışveriş yapıyor.

**Odunpazarı bölgesinde sinema izlenecek yer olmadığı için yaz aylarında yazlık sinema gösterimleri yapıyoruz.

** Şimdi 3D teknolojisine uygun güzel sinema izleyebileceğimiz platform yaratıyoruz. Yunus Emre Kültür Merkezimizde 3D film izlenebilecek.

**Çankaya Mahallesi’nde Eskişehir’e hakim bir bölgede Kültür Merkezi yapacağız üstüne de sinema salonu yapacağız.

**Her fırsatta vatandaşlarımızla birlikte olmak istiyoruz. Yeni bebeği olmuş ailelerimize, Odunpazarı’na yeni taşınmış olan ailelere de ziyarete gidiyoruz. Cenazesi olan hemşerilerimize de her türlü yardımı yapmak, acısını paylaşmak için yanlarında oluyoruz.

**Aynı şekilde yeni işyeri açmış, iş yerini taşımış, ruhsatını yenilemiş olan esnafımızın yanına hayırlı olsuna gidiyoruz.

**Ben lise çağlarından beri sol mücadelenin içinde olan, Emek en yüce değerdir diyen bir felsefeden gelen biriyim. Gelmeden önce sendikasız kimse kalmayacak dedim, sendikacı arkadaşlarım bile inanmamıştı. Ve şuanda sendikasız kimse kalmamıştır.

** İlerleyen zamanlarda taşeron işçiler için de toplu iş sözleşmesi yapan bir başkan olarak karşınızda olabilirim.

**Ben hala Sayın Burhan Sakallı’nın atadığı müdürlerle, başkan yardımcılarıyla, işçilerle çalışıyorum. Bu yüzden Odunpazarı Belediyesi’nin bütün bilgileri AKP ilçe başkanına gidiyor.

**Türkiye’de çalışan tüm taşeron çalışanlar 31 Aralık’ta sözleşmelerinin bittiğini biliyor.

**Taşeron sistemi kalkmadıkça bu tür olaylar devam edecektir.

**Hiç kimsenin siyasi görüşünden dolayı iş akdini sonlandırmayız. AKP’liymiş, MHP’liymiş, CHP’liymiş… Buna karışmayız.

**Ben AKP’li ile çalışmayacaksam neden bugüne kadar bekleyeyim? 2 yıldır çalışıyorum zaten.

**Şuna seviniyorum; hayatı boyunca işçi haklarını savunmayanlar şimdi işçi haklarını savunmaya başladı.

**İsteseler şuan yarım saatte meclisten geçirirler. Çok zor değil. Sadece 3 kelime: “Kamuda taşeron çalıştırılamaz” diyecekler ve taşeronu kaldıracaklar.

Asfalt parası hakkında;

** Darbe yasasını uyguluyormuşum… Türkiye’deki yasaların hepsi darbe yasası. Şimdiye kadar bu yasa uygulandı. Ben hayatım boyunca darbeye antidemokratik uygulamalara karşı çıkmışım.Beni bunlarla itham edemezsiniz. Burada yasalara göre hareket ediliyor. Ben başkanım. Görevim Belediye’nin gelirlerini toplamak ve giderlerini düzenlemek. Belediye Meclisimiz karar vermiş bu konuda…

***2011’de Odunpazarı Meclis Üyesi olan Volkan Doğan, insanları toplayıp eylem yaptırıyor. 2011’de yine Odunpazarı Belediyesi’nin aldığı 5 bin liralık, 7 bin liralık, 8 bin liralık vergiye neden itiraz etmedi o zaman? Onlar belirledi bu paraları. Şimdi 3 bin liralık vergiye mi itiraz ediyorlar?

** Eskişehirspor’un sahibi taraftarıdır. Profesyonel futbolun işleyişini bilen Eskişehirsporlular bu işin üstesinden gelecektir. Önemli olan yan yana gelmek. Falan varsa ben bırakmam, birileri varsa ben yokum gibi laflar hoş değil. Eskişehirspor hepimizin. Bir şeyler değişti ama yine 2 yıl önceki duruma dönüldü… Yönetimde bir takım zaaflar oluşmuş. Bu zaafları ortadan kaldırmak lazım. Kemikleşmiş ve birbirinden nefret eden insanlar konumunda kongreye girmemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir