Odunpazarı Belediyesi sanat alanında çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nin yanındaki Çağdaş Sanatlar Galerisi, Salvador Dali Sergisi ile kapılarını açtı. Eskişehirlilerin yoğun ilgi gösterdiği Salvador Dali Sergisini ilk gün yaklaşık 1300 sanat sever gezdi.

20. yüzyılın en önemli sanatçılarından Salvador Dali’nin eserleri Eskişehirlilerle buluştu. Dali’nin 22 özgün litografisinin yer alacağı, küratörlüğünü sanat eleştirmeni İbrahim Karaoğlu’nun yaptığı “Salvador Dali / Zodyak-Pantagruel” Sergisi Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde açıldı.

Çağdaş Sanatlar Galerisinin açılışına CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Gölpazarı Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, Salvador Dali Sergisi küratörü İbrahim Karaoğlu, meclis üyeleri, daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

BAŞKAN KURT: “DALİ DE HAYIR DEMEK İÇİN ÇALIŞIYORDU”

Eskişehirlilerin anlayışını sergileyebilecek bir ortamı burada gerçekleştirmek istiyoruz Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt yaptığı konuşmasına “Salvador Dali “Hayır” demek için çalışıyordu. Bizde Hayır demek için sürekli bahane yaratıyoruz” sözleri ile başladı. Açılışını gerçekleştirdikleri galerinin Odunpazarı Belediyesi’nin Eren Yapı İnşaat Şirketi ile gerçekleştirdiği en önemli eserlerden birisi olduğunu vurgulayan Başkan Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Burası daha önce çok kişinin kullanmadığı bir mekandı, fakat şu anda bütün Eskişehir’in kullanımına açıldı. Hem nikah salonu hem müzik salonu hem de sanat galerisi olarak bundan sonra bütün ihtiyaçlarımızı giderecek bir mekan oldu. Öncelikle burada çalışan işçi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Odunpazarı Belediyesi’nin Fen İşleri, Destek İşleri, Park ve Bahçeler Müdürlüklerindeki çalışan kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Müteahhit firmamız Eren Yapıya’da teşekkür ediyorum. Ellerine sağlık.Bugün gerçekleştireceğimiz sergi Odunpazarı Sanat Galerisinin standardını ortaya koysun istedik. Eskişehirlilere yaraşır, Eskişehirlilerin anlayışını sergileyebilecek bir ortamı burada gerçekleştirmek istiyoruz. Tarihin derinliklerinde pek çok sanat ve sanatçı var. Umarım bundan sonra onları burada hep birlikte göreceğiz. Eskişehir Odunpazarı, Odunpazarı da Eskişehir aslında. Dolayısıyla biz burada Odunpazarı Belediyesi’nin yönlendirmesi ile çağdaş bir kent yaratmak, çağdaş bir kentte nasıl bir sanat yapılması gerekiyorsa onu gerçekleştirmek istiyoruz. Katkı veren, verecek olan bütün sanatçılarımıza şimdiden teşekkür ediyorum. Burada gerekirse belirli atölye çalışmaları da yapılabilir, belirli eğitim çalışmaları da yapılabilir. Bu konuda da Odunpazarı Belediyesi’nin çalışanları Eskişehirlilerle birlikte hareket etmeye hazır. Biliyorsunuz yurttaşlarımızın kendilerini özgürce ifade edebilmesi ve sanatın yaygınlaşması için önümüzdeki bütün engelleri kaldıracak bir yaşamı özlüyoruz. 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan anayasa oylaması Türkiye’nin dönüm noktalarından biridir. Elbette sonuncusu değildir, ama çok önemli bir notadır. Çok önemli bir adımdır. Bu adımı atmaya hazırlandığımız bugünlerde biz gerçekten niçin ‘Hayır’ dediğimizi bilecek noktadayız. Bunu bütün Türkiye’ye yaymak zorunda olduğumuzu da buradan bir kez daha söylemek istiyorum. Sanatın, bilimin ve hukukun hepimize lazım olduğunu; sanatsız, bilimsiz ve hukuksuz bir dünyanın hepimizi karartacağını düşünüyorum. Bu galeriyle Türkiye’nin geleceğini aydınlatmak istiyoruz. Bu geleceği aydınlatırken en önemli olgulardan birisi anayasal haklarımızdır. Anayasal haklarımıza sahip çıkarak bu sanat etkinliğini, sanat bütünleşmesini hep birlikte gerçekleştirelim istiyorum.”

ODUNPAZARI ESKİŞEHİR’E GÜZEL BİR SALON KAZANDIRDI

Açılışta konuşma yapan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, “Salondaki bu kalabalığı gördüğüm için çok mutluyum. Eskişehirlilerde görmek istediğim Sanat için büyük kalabalıklar Sanatın sergilendiği yerde toplansın ve gerçekleştirilen kokteyllerde sanat konuşulsun ve tartışılsın. Odunpazarı Belediyesi Eskişehir’e çok güzel bir salon kazandırdı. Bu salonun yapımda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

TEŞEKKÜRLER KAZIM KURT

Küratör İbrahim Karaoğlu yaptığı konuşmasında, “Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u bu salonu Eskişehir’e kazandırdığı için teşekkür ediyorum. Salvador Dali’nin sergisin bu salonda sergilenmesi için çaba gösteren Başkan Kurt’un yanı sıra Odunpazarı Belediye Başkan Yardımcısı Figen Engin ve Başkan Danışmanı Özgür Baş’a teşekkür ederim” dedi.

Konuşmaların ardından Odunpazarı Sanat Galerisi açılışı gerçekleştirildi. Protokol üyelerinin kurdeleyi kesmesinin ardından protokol ve gelen konuklar Salvador Dali’nin sergisini gezdi.

30 NİSAN’A KADAR AÇIK

Odunpazarı Belediyesi ile daha önce; “Ellerin Büyüsü”, “Dünyanın Renkleri” ve “Don Kişot’un İzleri” gibi bir çok önemli uluslararası sergiyi gerçekleştirmiş olan ve aynı zamanda serginin küratörlüğünü de yapan Sanat eleştirmeni, yazar, küratör İbrahim Karaoğlu’nun işbirliğinde( ya da çabalarıyla) Eskişhir’e getirilen Sergide, Salvador Dali’nin 4 adet 1967 tarihli Zodyak ve 1973 tarihli,Fantastik edebiyatın başlangıcı sayılabilecek Fransız hümanist filozof ve yazar François Rabelais’in 16. yüzyılda yazmış olduğu “Dev Gargantua Ve Oğlu Pantagruel’in Olağanüstü Hayatları” kitabını konu edindiği Pantagruel serisine ait 18 adet renkli litografisi sergileniyor.

Salvador Dali’ye ait litografilerin yanı sıra, ünlü sanatçının 1929 yılında arkadaşı Luis Buñuel ile birlikte çektiği “Bir Endülüs Köpeği” adlı avangart film ve hayatının anlatıldığı belgeselin gösterildiği Sergi; 30 Nisan 2017 tarihine kadar, hergün 10:00-22:00 saatleri arasında sanatseverlerce izlenebilecek.

Salvador Dali gibi dünya sanatına damga vurmuş bir sanatçıyla sanatseverlerle buluşan Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi, yerel ve uluslararası birçok önemli sergiyi ve sanatçıyı Eskişehir’le buluşturma hedefiyle yoluna devam edecek.