Başkanlar Ağrılı ve Vanlı yurttaşlarla buluştu

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ile Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç; 71 Evler Mahallesi ile Emek Mahallesi’nde ikamet eden Ağrılı ve Vanlı vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşlarla uzun uzun sohbet eden üç belediye başkanı da vatandaşların istek ve şikâyetlerini de dinledi. Ağrılı ve Vanlı Vatandaşlar ise, gerçekleştirdikleri toplantıya katıldıkları için üç belediye başkanına da teşekkür etti.

Emek Mahallesi’nde gerçekleşen buluşmada konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, 31 Mart 2019’da gerçekleşecek olan seçimlerin Türkiye ve Eskişehir için çok önemli olduğunu söyledi.

“GELİN ODUNPAZARI’NI BİRLİKTE YÖNETELİM”

Odunpazarı Belediye Başkanlığı yaptığı sürede herkese eşit yaklaştıklarını ifade eden Başkan Kurt, “Bütün hemşerilerimizi aynı statüde, eşit, özgür bireyler olarak kabul ettik. Bu doğrultuda da siyaset yaptık. Ağrılı ve Vanlı hemşerilerimizin benimle, partimizle, Odunpazarı Belediyesi ile hiçbir sorunu olmadı. Bu konuda yapmış olduğumuz çalışmalarla birlikte olmayı, birlikte büyümeyi ve Odunpazarı’nı birlikte geliştirmeyi becerebildik. Bugün de yan yana durabiliyoruz. Geçmiş dönemlerde ya da genel seçimlerde kime oy verdiğiniz önemli değil, genel siyaset farklı yerel siyaset farklı tablo çıkarır.  31 Mart’ta gerçekleşecek olan yerel seçimlerde sizin oyunuza talibiz. Yerel yönetimlerde kim daha becerikli, daha çok iş yapıyor ve daha çok demokrat davranabiliyor? Sizden bunu değerlendirmenizi rica ediyoruz.

Eskişehir, yıllardır sosyal demokrat belediyecilikte öncü oldu; hem Ahmet Ataç hem de Yılmaz Büyükerşen ile tavan yapmış bir durumda. 2014’den beri Odunpazarı’nda da biz onlara yetişmeye çalışıyoruz” dedi. 5 yılda ciddi işler yaptıklarını kaydeden Başkan Kurt, yaptıkları işlerin halka dokunan işler olduğuna dikkat çekti.  Şehrin merkezinden yoksul mahallelere hizmet eder duruma geldiklerini belirten Başkan Kazım Kurt, “Açmış olduğumuz halk merkezleri, gençlik merkezleri ile sosyal ve halkçı belediyeciliği tavana yaymaya başladık, bunu da sürdürmek istiyoruz. Odunpazarı Belediyesi’ni daha çok insanı kucaklayan bir noktaya getirmek istiyoruz. Bunun için de sizin desteğinize ihtiyacımız var. Ağrılı ve Vanlı hemşerilerimizin her bölgede Cumhuriyet Halk Partili adaylara destek vermesi bizi onurlandırır. Biz, bu onurla sizlere hizmet etmeye devam ederiz. Önümüzdeki süreci gelin birlikte planlayalım. Bundan sonra Odunpazarı’nı birlikte yönetelim. Ben, sizlerle çok uzun yol yürüyeceğimize inanıyorum” diye konuştu.

“YAN YANA DURMAYI, ACIYI VE TATLIYI PAYLAŞMAYI BİLİYORUZ”

Başkan Kazım Kurt’tan sonra söz alan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “Bazılarınız belki 10 yıl, bazılarınız belki 20 yıl, bazılarınız da belki 30 yıl önce Eskişehir’e geldiniz, çok da iyi ettiniz” dedi. Eskişehir’i bir büyük kazana benzeten Başkan Ataç, Eskişehir’in yerel halkları olan Tatarlar, Çerkesler, Aleviler, Balkan Göçmenleri, Ağrılılar, Karslılar, Erzurumluların bu şehre gelerek o kazanın içine girdiğini söyledi. “Bu kazanın içinde hep beraber yoğrulmuşuz. Genelde bunu mozaik olarak tabir ederler ama ben bu tabiri sevmiyorum çünkü mozaikler ayrı parçalardır. Biz ise bir kazanın içinde alaşım olmuşuz. Yani bir metalin diğerleri ile karışarak daha sağlam bir metal haline gelmesi gibi biz de alaşım halini almışız” diyen Başkan Ataç, bu renkli skalanın Eskişehir’de yıllardır barış içinde yaşadığına dikkat çekti.  Eskişehir çok demokrat ve insanların haklarına saygı duyan bir şehir olduğunun altını çizen Başkan Ahmet Ataç, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Analarımız, babalarımız farklı yörelerden geldiler ama bugün bir araya gelmesini iyi biliyoruz. Yıllardır bir aradayız; yan yana durmayı, acıyı ve tatlıyı paylaşmayı biliyoruz. Bunlar gerçekten çok değerli. Ben size destek verin demeyeceğim, sizler zaten yıllardır desteğinizi esirgemiyorsunuz. Belki bu sene biraz daha fazla destek vereceksiniz. 3 gündür Çamlıca’da esnafımızı geziyorum, inanınki yemek sektörü dışında piyasada yaprak kımıldamıyor. Birçok inşaat firması kapısına kilit vurmuş, insanların yüzü gülmüyor, geleceği göremiyor. 35-40 metrekare dükkanlarda, kiradan yüksek elektrik, doğalgaz faturaları gördüm. Bazıları da çıkıp, ‘Biz ucuzluk getireceğiz’ diyor. Arkadaş, 16 senedir aklın neredeydi? Zannedersiniz bunu söyleyen CHP’nin adayı,  milleti akıl tutulmasında zannediyorlar. Doğalgaza, elektriğe çok büyük zamlar yapılmış, bakan çıkıyor, ‘Yılbaşına kadar zam yok’ diyor. Bunlar hakikaten aklımız ile dalga mı geçiyor, anlamak güç. Şimdi, her yerde verdiğim örneği sizlere de söylemek istiyorum. 1989’da yerel seçimde sosyal demokratlar, belediyelerin yüzde 80’ini kazandı ve o dönemki iktidarın sonu geldi.  Ben Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Mersin, Denizli, Balıkesir gibi büyük kentler artık bu hükümete, dur diyecektir. Biz dostluğun kıymetini iyi biliriz, dostluğumuzdan vazgeçmeyiz. Bu dostluk ve beraberliğimiz, bu şehirde yaşadığımız sürece devam edecek.”

“SİZİN ARANIZDA OLMAK BENİM VE ARKADAŞLARIM İÇİN BÜYÜK BAHTİYARLIK”

Toplantıda söz alan bir diğer isim de Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen oldu. Büyükerşen, “Sizin aranızda olmak benim ve arkadaşlarım için büyük bahtiyarlık. Ağrılı ve Vanlıların ne kadar yiğit, mert ve cesur insanlar olduğunu her zaman ifade ediyorum. Bizleri ağırladığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.