Başkan Kurt:“Kilidi kırdık, nikahı kıydık”

Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’un başlattığı, Külliye direnişinin 22.saatinde hem Külliye’nin kapısı açıldı hem de Başkan Kurt nikah kıydı. Sevda ve Mehmet Ali Aktaş çiftinin nikahını kıyan Başkan Kurt, burada “Kilidi kırdık, nikahı kıydık” dedi.

Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’un Külliye önünde başlattı direniş sonuç verdi. 18 Ocak 2016 saat 16:00’da Başkan Kurt tarafından başlatılan direniş sonucu Kurşunlu Külliyesi’nin kapısı açıldı.

Odunpazarı Belediyesi tarafından Nikah salonu olarak da kullanılan Külliye’nin kapatılmasının ardından nikah için rezervasyon yaptıran çiftler de mağdur oldu. 19.01.2016 Saat 14:30 tarihine gün alan ve özellikle Külliye’de nikah kıymak istediklerini belirten Sevda Gün ve Mehmet Ali Aktaş nikahlarını Külliye’nin önünde kıymaya karar verdi. Nikah başlangıcının öncesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilileri Külliye’nin kapısını açtı.

Kapının açılmasının ardından nikâh Başkan Kurt tarafından içeride kıyıldı. Başkan Kurt, nikah töreni öncesi yaptığı konuşmasında, “Bugün 19 Ocak saat 14:30, 22 saatlik direnişimizin zaferidir. Yanlış hukuki yorumların, yanlış değerlendirmelerin sonucu dün Külliye kapısı kilitlenmiş ve halkın hizmetinden koparılmıştı. Demokrasi hukuk ve insan hakları temelindeki duruşumuz şu anda Sevda Gün ve Mehmet Ali Aktaş arkadaşlarımızın da direnişiyle zaferle sonuçlanmıştır. Türkiye tarihinin beklide en ilginç nikâhı yaşanıyor. Sevgili arkadaşlarımıza her türlü baskıya rağmen bu nikâh masasına oturacağız dedikleri için teşekkür ediyorum. Verdiğiniz destekler için sizlere de teşekkür ediyorum. Bu Külliye’nin 20 yıldır Eskişehirlilerin nikâhlarına tanık olmasının sürdürdüğümüz şu anda hayatın olağan akışına döndüğümüzü kabul ediyorum” dedi.

Gelin’in Muğladan, Damadın ise İzmir’den olduğunu ifade eden Başkan Kurt, çiftin özellikle bu tarihi mekanı seçtiklerini ifade ederek nikah kıyma işlemlerine başladı. Nikâha şahit olarak CHP Eskişehir İl Başkanı Sinan Özkar, Odunpazarı Belediyesi CHP Meclis Üyesi İbrahim Arslan, Ahmet Can Limon, Çağla Akpınar ve Osman Karacin katıldı. Başkan Kurt alınan “Evet” yanıtlarının ardından çifti karı koca ilan etti ve nikâh cüzdanın çifte takdim etti. Başkan Kurt, “Sayın Sevda ve Mehmet Ali Aktaş, sizlere Odunpazarı Belediyesi adına teşekkür ediyorum. Mücadelemize katkı sundunuz, Türkiye’ye örnek oldunuz” dedi.

Başkan Kurt sözlerinin sonunda “Kilidi kırdık, nikâhı kıydık” diyerek çifti karı koca ilan etti.

[Best_Wordpress_Gallery id=”6″ gal_title=”Evlilik”]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir