Başkan Kurt: “TOKİ kuruluş amacından şaştı”

Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt Karapınar Mahalle Muhtarı Mustafa Gazi Uzun ve Karapınarlı vatandaşlar ile bir araya geldi.

Odunpazarı Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen ziyarette Başkan Kurt ve vatandaşlar Karapınar 2. Etap TOKİ Projesini konuştu. Karapınar’da yaşadıkları sıkıntıları anlatan vatandaşlar, “Nereye gitmemiz, ne yapmamız gerekiyorsa söyleyin yapalım” dedi. Odunpazarı Belediyesi’nin TOKİ’ye sunduğu projeyi de inceleyen vatandaşlar, “Karapınar Eskişehir’in göbeği, ama biz köyde yaşıyoruz. Gelenimiz gidenimiz olduğunda utanmak istemiyoruz. Bize bir yol gösterin” diye konuştu.

“775 SAYILI KANUNA GÖRE YETKİ TOKİ’DE”

“TOKİ ile bir takım sıkıntılar var. Bu sorunları defalarca anlatmaya çalıştık ama başarılı olamadık. Çünkü sorun çözülmediği takdirde herkes kendi istediği doğrultuda çözülsün istiyor. Bu şu anda mümkün görülmüyor. Bizden önceki dönemde burası gecekondu önleme bölgesi ilan edilmiş. Gecekondu önleme bölgesi ilan edilmesi demek şu anlama geliyor; 775 sayılı kanuna göre; bundan sonra o bölgede bütün yetkiler Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) geçiyor. TOKİ ile Odunpazarı Belediyesi bir protokol imzalamış, o imzaladığı protokol doğrultusunda biz bazı çalışmaları yapmakla yükümlüyüz. Geri kalan tarafını özellikle inşaatı ve uzlaşmayı yapmak TOKİ’nin işi. Ama TOKİ 4 yıldır buraya sıcak bakmıyor. Bunun sebebi de ilk geldiğimiz zaman yapılan planın beğenilmemesi, ondan sonra yeni bir planlama yapılıp yeni planlamanın da uygulamaya sokulmaması. Ben bu konuda siyasi olarak bir sürü şey söyleyebilirim, onu ayrı tutuyorum. Teknik olarak TOKİ’nin gücü olmadığı sürece burayı hiçbir müteahhidin kendi gücü ile yapma şansı yok. Çünkü TOKİ burada yetkili. TOKİ vergi, harç ödemiyor, arsa parası vermiyor. Kamulaştırma yapmak zorunda kalırsa takas yapıyor. Bu hali ile de ucuza getirebiliyor bu işi. Onun dışında da bir yaptırım söz konusu değil. Biz Odunpazarı Belediyesi olarak TOKİ’ye defalarca yazı yazdık, gittik görüştük, konuştuk. Bizim hazırladığımız plan ve projeyi beğenip kabul ettiler ama ne yazık ki bir işlem yapmadılar. Biz muhtarlarımızla yapmış olduğumuz görüşmelerde onlara bir dilekçe örneği verdik. Bazı arkadaşlarımız TOKİ’ye bunu gönderdi. TOKİ’nin verdiği cevap şu; “Henüz kararımızı vermedik. Karar verdiğimiz zaman Odunpazarı Belediyesi’ne bilgi vereceğiz.” Bu noktada biz defalarca yazılar yazdık, eğer Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bu projeyi uygulamayacaksa yetkiyi bize versin, biz uygulayalım, dedik. Ona da henüz karar vermedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, geçen ayki meclis toplantısında bu konularda eğer bir hareket olmayacaksa biz bir çalışma yapalım dedi. Ama TOKİ buyurun siz yapın demediği için o da bu muallakta bekliyor. Bu nedenle de Karapınar sıkıntı çekiyor. Damı akıyor, duvarı yıkılıyor. TOKİ bize resmi olarak söylemese bile şunu bize söyledi; Karapınar, Alaönü ve Huzur’dan vazgeç, Erenköy’ü yapalım. Biz bunu kabul etmedik, çünkü yaklaşık 7 yıldır bu 3 mahallenin birlikte planlanması söz konusu idi. Birlikte planlandığı için 1. Etap bitti. 1. Etap’ta cami, okul, pazaryeri yok. Parklar dağınık. Bu yanlışlar düzelmediği sürece Karapınar 2. Etap TOKİ Projesini Odunpazarı Belediye Başkanı olarak benim çözme şansım yok.  Adalet ve Kalkınma Partili il, ilçe başkanları ve milletvekilleri bu işi engelliyor. Siz Odunpazarı Belediyesi’ne yaptığınız baskının onda birini iktidara yapsaydınız bu iş çözülürdü.”

“TOKİ YA YAPACAK YA DA BIRAKACAK”

Vatandaşların sorularını cevaplayan Kazım Kurt, yaşanan sıkıntılardan haberdar olduklarını söyledi. “Biz Eskişehir’de yaşıyoruz, her gün oralardayız. Sizin evlerinize gelmesek bile o bölgeyi tarıyoruz. Zaman zaman konuşuyoruz” diyen Başkan Kurt, tek bir çözüm yolu olduğuna dikkat çekerek “TOKİ ya yapacak ya da bırakacak” dedi. Başkan Kurt sözlerine şu sözlerle devam etti: “Ben başından beri TOKİ’nin bu işleri yanlış yaptığını iddia eden bir adamım. TOKİ kuruluş amacını aştı. TOKİ’nin kuruluş amacı, göçük kalmış kent merkezindeki yerleri adam etmektir. Yoksullara ev yapmaktır, sosyal donatıları geliştirmektir.  Ama TOKİ artık, para kazanmayı düşünüyor. Meşhur zengin Ağaoğlu TOKİ ile iş yapıyor. İstanbul’da TOKİ bunu milyon dolara satıyor. Bu nedenle de sizin evinizden kazanılacak parayı istemiyor. Televizyonlarda görürsünüz bu reklamları. TOKİ gelecek Eskişehir’dekini yapacak. Bunlar TOKİ’nin İstanbul’da yapıp, milyon dolara sattığı evler. Onun için Odunpazarı’nda, Erneköy’de, Huzur’da, Karapınar’da yapacağı ev onu kurtarmıyor.”