Başkan Kurt: “Sivas’ın yarası hala kapanmadı”

Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, 2 Temmuz 1993 yılında yaşanan Sivas Katliamı ile ilgili bir mesaj yayınladı.

23 yıl önce yaşanan Sivas Katliamı’nı lanetlediğini ve kınadığını belirten Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Sivas Katliamı’nın, Türkiye tarihinde acıyla ve utançla anılan bir olay olarak durduğunu hatırlattı.

2 Temmuz 1993’te Madımak’ta tutuşturulan ateşin, vicdanlarda ve belleklerde yanmaya devam ettiğini kaydeden Başkan Kurt, “Pir Sultan Abdal’a, Aşık Veysel’e ve daha bir çoğuna yurtluk yapmış Sivas, katliamın failleri hak ettikleri cezaları almadıkça insanların yakıldığı kent olarak anılmaya devam edecek. Adalet talebinin zaman aşımına uğratılması, katillerin avukatlığını yapanların şimdi iktidar partisinde milletvekili, bakanlık hatta Anayasa Mahkemesi Üyeliği yapması, binlerce yıldır kardeşçe yaşamayı şiar edinmiş bu halkın vicdanını yakmaya devam ediyor. Şairlerin, yazarların, sanatçıların yakıldığı Madımak, kapanmaz bir yara olarak hala kanamaktadır. 2 Temmuz 1993’te onlarca insan hayatını kaybederken, hukukun üstünlüğü, özgürlükler, demokrasi ve insan hakları da kaybetmiştir. Sevgi, saygı, hoşgörü ve barış içerisinde bir arada kardeşçe yaşanacak günlerin gittikçe uzaklaşmaması dileğiyle, Sivas’ta katledilen aydınlarımızı tekrar rahmetle ve sevgiyle anıyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir