AKP’liler yine şaşırtmadı:Konuşmak yerine hakaret ettiler!

Odunpazarı Belediye Meclis toplantısının 12. Birleşim 1. Oturumuna Külliye tartışmaları damga vurdu. Konuya ilişkin açıklama yapan Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, AKP’li meclis üyesi Hatice Kozan’ın hakaret içerikli konuşmasını ve üslubunu eleştirdi. Kurt, “Hiç kimse kimseye hakaret etmemeli. Hiç kimse kimsenin sözünü kesmemeli, hiç kimse kimseye alçak dememeli, yalan söylüyorsunuz dememeli, çirkinsiniz dememeli, daha güzel üsluplarla bunlar anlatılabilir” dedi.

 Gündem dışı söz alan AKP’li meclis üyesi Hatice Kozan, konuşmasında AKP Kadın Kolları’nın Külliye önünde yaptığı basın açıklaması ve Odunpazarı Belediyesi’nin bu açıklamaya verdiği cevaba değindi.

Konuşması boyunca saldırgan bir tutum sergileyerek meclisin gerilmesine neden olan Kozan’nın sözleri meclis üyeleri tarafından da tasvip edilmedi. Hatice Kozan’nın “Bu aslı astarı olmayan iftiraları atanlar alçaktırlar” sözlerine meclis üyeleri tepki gösterirken, Kozan’nın sözlerinin meclis adabına uymadığını vurguladı. Yapılan konuşmanın sokak ağzı ile yapıldığını kaydeden meclis üyeleri, Kozan’ı meclis adabına uygun konuşmaya ve sözlerini geri almaya çağırdı.

Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’un sözleri AKP’li meclis üyeleri Hatice Kozan ve Sıtkı Karaca tarafından kesilirken, meclis üyeleri bu durumun meclis tüzüğüne aykırı olduğunun altını çizdiler.

Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’un AKP’lilere yanıtı şu şekildedir:

MECLİS KONUŞMALARININ BİR ADABI OLMALI

“Odunpazarı Belediyesi Meclisinde herkesin konuşması için fırsat tanıyorum.

Eskişehir yerelinde siyaset yapan Belediye Meclisi üyelerimizin ayda bir ya da iki kez de olsa siyasi düşüncülerini burada rahatlıkla ve özgürce açıklaması benim sonuna kadar savunduğum bir ilkedir ve bu devam edecektir. Herkes istediğini konuşabilir. Ama tabi bunun bir üslubu vardır, bir adabı vardır. Buna da uymak şartıyla hiç kimse kimseye hakaret etmemeli. Hiç kimse kimsenin sözünü kesmemeli, hiç kimse kimseye alçak dememeli, yalan söylüyorsunuz dememeli, çirkinsiniz dememeli, daha güzel üsluplarla bunlar anlatılabilir. Sosyal demokrat bir aydın olarak herkesin düşünce özgürlüğünü sonuna kadar savunurum.

AKP’LİLER EYLEM YAPTIĞINDA TOMA YOK!

AKP’li kadın kolları Kurşunlu Külliyesi’nin önüne gitmiş özgürce düşüncesini açıklamış, tebrik ediyorum. Keşke daha çok sokağa çıksanız da, polislerde TOMA’sız,  copsuz insanların protesto eylemleri yapabileceğini kabul etse. Başkaları gittiği zaman copla, sopayla TOMA’yla karşı karşıya kalıyor. Türkiye’de ki sorun bu. AKP’deki sorun bu.

AKP’LİLER TAHAMMÜL EDEMİYOR

Ben hepinizi dinledim siz de beni dinleyeceksiniz. Burada sözleri ben veriyorum. Ben dinledim sizi. İşte tahammül edemiyorsunuz. Ben yarım saat dinledim sizi. Siz daha başlarken tahammül edemediniz. Yapmayın, sorun budur işte. Ben sizin bütün saldırılarınızı dinledim.

GERÇEKLERİ DİNLEMEK DURUMUNDASINIZ

Burada gerçekleri dinlemek durumundasınız. Biz nasıl dinlediysek, siz de dinleyeceksiniz. Çok bağırarak çok haklı olamazsınız. Kültür, sanat evrenseldir. Senin kültürün, benim kültürüm, biz külliye de ne yapmışız. Halk oyunları, folklor gösterisi yapmışız. Salsa yapmış, çaça yapmış, ne var bunda? Şimdi, dünyanın sonu mu? Böyle bir şey o mekanda olmaz diye bir şey yok. O mekan bir gösteri merkezi haline getirilmiş. İki tane sahnesi var. O sahne de insanlar özgürce gösterilerini yapacak, düşüncelerini açıklayacak ve yıllardan beri de yapılmış. Ben şimdi o neden bunu yaptı, bu neden bunu yaptı demiyorum.

HATIRLATTIK!

Biz örnek gösteriyoruz. AKP’li Odunpazarı Belediyesi’de defile yaparkensokağa çıkıp tepki gösterseydiniz. Göstermemişsiniz, olabilir, biz hatırlattık. Gayet doğaldır.

 

AKP’DEN ÖNCE ÖTEKİLEŞTİRME YOKTU

Polis benim can güvenliğimi sağlayacak. Ben sokakta eylem yaparken, polis biri bana saldırmasın diye, beni koruyacak. Gösterinin güvenliğini sağlayacak polis. Göstericiye saldırmayacak. Buna alışacağız, polisimiz de alışacak, biz de alışacağız. Şimdi milli, manevi değerler hiç kusura bakmayın kimsenin tekelinde değil. Türkiye halkının ortak bir milli, manevi değeri var. Biz birbirimize tahammül ederek, bakın demokratik parlamenter sistem içerisinde yıllarca yaşamışız. O iktidar gelmiş, bu iktidar gitmiş, o eylem yapmış, bu icraat yapmış. Hiç kimse kimseyi ötekileştirmemiş.

DEVLETİN GÜCÜNÜ KULLANIYORSUNUZ

Rejim içinde biz birlikte yaşayabilmişiz. Ama şuanda rejimi tartışıyoruz. Ve sadece biz bu işi çözmeye çalışıyoruz, böyle bir şey yok. Madem tartışacağız, herkese eşit şartlarla demokratik taleplerini dile getirme ortamı sağlayacağız. Bunu sağlamazsak yanlış yaparız. Devletin gücünü kullanarak, devletin valilerini, kaymakamları, bürokratlarını kullanarak saldırıyorsunuz.

BÜROKRATLAR DEVLETİNDİR AKP’NİN DEĞİL

O bürokratlar devletindir. Emniyet müdürü ne kadar sizin müdürünüzse bizim de o kadar müdürümüzdür. Bize de sahip çıkacak. Benim de can güvenliğimi sağlayacak. Bu solcu bunu ötele, böyle bir anlayışı reddediyoruz, kabul etmiyoruz. Bu anlayış var, bu anlayış artarak devam ediyor.

MİLLİ EĞİTİMDEN GENELGELİ ENGELLEME

Değerli arkadaşlar Sıtkı Karaca’nın söylemleri beni bazı şeyleri söylemeye zorluyor. Şuanda Odunpazarı Belediyesi Odunpazarı’ndaki hiçbir okula hizmet edemiyor, ettirilmiyor,  bizi okula sokmuyorlar. Milli Eğitim Müdürü izin versin sorun orda izin vermiyor.  Milli Eğitim Müdürü bugün 4 Haziran’ da yapılacak olan şampiyon sporculara teşvik ödülü vermek için düzenlediğimiz törene çocukların katılmaması için genelge yayınladı, imzalı belgeli yayın  göndermeyin, gitmesin dedi. Şimdi dolayısıyla bunu söylüyorum sıkıntı var.

TÜRKİYE’DE GÜVENLİK SORUNU VAR

Türkiye’ de ciddi anlamda bölünme var. İç ve dış politika yüzünden güvenlik sorunu yaşıyoruz beklide devlet Güneydoğu’nun yarısına giremiyor.  Bunları söylemiyorsunuz, söyleyeceksiniz. Dolayısıyla bu ikili politikadan vazgeçeceksiniz.  Türkiye’ de herkesin her eylemi yapabilmesi için istediği gibi  bir ortam  doğacaktır.  Şimdi, biz orada  Halk oyunları gösterisi  yapmışız.   Niye  rahatsız  olduğunuz,   rahatsız olmayın.

AKP, HENDEK KAZAN TERÖRİSTLERE YOL AÇTI

ENSAR VAKFI OLAYINDA MANEVİ DEĞERLERİNİN NEREDEYDİ?

Sizin milli manevi değeriniz  şu:  Siz Hendek  kazanlarına  yol açtınız milli manevi,  değerleriniz de  bu  şimdi  Ensar  vakfındaki manevi  değerinizin  en  yüksek seviyeye  gelmesini  sağlayabilseydiniz.  Bir  kereden  bir  şey  olmaz değil,  olur.   Buralarda   sesiniz    çıkmayacak  biz  başka  bir  şey  yapınca  sesiniz   çıkacak.  Bize de sabredip tahammül edeceksiniz.   Bunları çok konuşacağız.

IMG_5306 IMG_5308 IMG_5316

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir