Ak Parti grubu kurban bağışına karşı çıktı

Odunpazarı Belediyesi 2020 yılı Temmuz ayı Olağan Meclis Toplantısı 8’inci Birleşim 1’inci Oturumu, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt Başkanlığında Hasan Polatkan Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Meclis toplantısının gerçekleştirildiği Hasan Polatkan Kültür Merkezi, toplantı öncesinde ‘sosyal mesafe kurallarına’ uygun olarak hazırlandı. Toplantıya gelenler kültür merkezine ateşi ölçülerek alındı.

Meclis toplantısında, 28 gündem maddesi görüşüldü. Sosyal mesafe kuralarına uyularak gerçekleştirilen meclis toplantısında; görüşülen gündem maddelerinin ilgili komisyonlardan gelen gündem maddeleri okundu. Okunan raporlardan 23’ü oybirliği ile 5 madde ise oy çokluğu ile kabul edildi.

ATMLER BİR ARAYA GETİRİLECEK

Görüşülen konular arasında yer alan Odunpazarı Belediyesi sınırlarında içinde yer alan cadde üzeri bina duvarlarında ve Belediye tasarrufundaki parklarda kurulu ATM cihazlarının kent estetiğini bozduğu için belirlenen noktalara toplanması konusu ve Eskişehir Hacı Bektaşi Veli Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği’nin bünyesinde bulunan cenaze aracının Odunpazarı Belediyesi hizmetinde kullanılması oybirliği ile kabul edildi.

ODUNPAZARI BELEDİYESİ KİRA ALACAKLARINI ERTELEDİ

Meclis’te gündeminde olan konulardan birisi de Odunpazarı Belediyesi’nin mülkiyetindeki işyerlerindeki kiracıların durumu gündeme geldi. Plan ve Bütçe-Hukuk Ortak Komisyonu Raporu doğrultusunda Odunpazarı Belediyesi alacaklarını 3 ay boyunca ertelenmesi ve Odunpazarı Belediyesi bünyesinde Belediye Polikliniği kurulması oybirliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısında dikkat çeken gündem maddelerinden biri de Odunpazarı Belediyesi Oyunpazarı Gündüz Bakımevi ve Kreşlerinde bakım onarım gibi hizmet verilemeyen dönemler ile afet, deprem, salgın hastalık gibi olağanüstü hallerin gerçekleşmesi halinde kreş ücretlerinin alınmaması konusu da oybirliği ile kabul edildi.

AŞEVİ’NİN KURBAN BAĞIŞI ALMASINA AKP GRUBU KARŞI ÇIKTI

Meclis’te tartışılan konulardan birisi de Kurban Bayramında Odunpazarı Belediyesi Aşevi tarafından kurbanlık kabulü, kurbanlık bedellerine ait şartlı bağışların kabulü; bunların kesimi ve bu bağışların aşevi aracılığı ile ihtiyaç sahipleri yararına kullanılması oldu. AKP’li üyelerin karşı oy kullanmasına rağmen, oy çokluğu ile kabul edildi.

Başkan Kurt, konunun hakkında koronavirüs salgını nedeni ile vatandaşlara ekonomik destek olmak isteyen Odunpazarı Belediyesi’nin aşevi için yıllardır kullanılan şartlı bağış hesapları bloke edildiğini hatırlatarak, “ Bizim Aşevi’miz 15 bin kişiye kadar sıcak yemek sunma kapasitesi olan bir dayanışma merkezi ve ayrı bir hesabı var. Bu hesap 2007’den beri açık. Vatandaşlarımız para yatırıp iyilik yapıyorlar. Çünkü biliyorlar ki o bağışlar, yoksul vatandaşlarımıza yardım olarak sunuluyor” dedi.

Başkan Kurt, hiç bir şekilde yoksullara yapılan yardımların engellenemeyeceğine de vurgu yaptı. Gelinen noktada, vatandaşımız kimin ne yaptığını görüyor, kimin samimi olduğunu görüyor” dedi.

Odunpazarı Belediye Meclisi’nin bir sonraki toplantısının 7 Temmuz 2020 Salı Günü 17:30’da yapılmasına karar verildi.